• 2011-02-22

Czarny Czwartek w kinie ARS

25 lutego 2011 roku o godz. 21.00 w Krakowskim Centrum Kinowym ARS odbędzie się uroczysta premiera filmu Antoniego Krauze Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł.

Czarny Czwartek, plakat

Czarny Czwartek, plakat

Gośćmi premiery będą reżyser Antoni Krauze oraz odtwórczyni głównej roli Marta Honzatko.

Najbardziej oczekiwana polska produkcja filmowa ostatnich lat! Film o jednej z najczarniejszych kart w historii powojennej Polski. Grudzień 1970 roku, Pomorze, milicja i wojsko pacyfikują protestujących robotników. Władza przeciwko pragnącemu wolności społeczeństwu, społeczeństwo protestujące przeciw chcącej zniewolić swych obywateli władzy.

Do tego bardzo dobra obsada: Piotr Fronczewski, Wojciech Pszoniak, Marta Honzatko oraz Ballada o Janku Wiśniewskim w interpretacji Kazika Staszewskiego.

Pierwowzorem bohatera słynnej Ballady o Janku Wiśniewskim wykonywanej przez Kazika do filmu Czarny czwartek jest Zbyszek Godlewski – 18-letni pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia 1970 przez wojsko, które otworzyło ogień w kierunku zmierzających do pracy stoczniowców. Protestujący stoczniowcy podnieśli zwłoki i położyli na zdjętych z zawiasów drzwiach. Następnie przemaszerowali ulicami Gdyni z ciałem zamordowanego. To wydarzenie zainspirowało w 1980 roku opozycyjnego działacza Krzysztofa Dowgiałłę do napisania piosenki do muzyki Mieczysława Cholewy. Ponieważ nie znał on nazwiska ofiary, zastąpił je Jankiem Wiśniewskim. Utwór szybko stał się popularny w kręgach Solidarności.

Dodaj komentarz