• 2011-02-21

Pokaz filmu Barwy granatu

24 lutego 2011 roku o godz. 19.00 w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmu Barwy granatu. Projekcja zorganizowana jest z okazji premiery niezwykłej kolekcji poświęconej jednemu z najwybitniejszych twórców światowej kinematografii – Siergiejowi Paradżanowowi. Długo wyczekiwane dzieła artysty ukażą się w Polsce po raz pierwszy w specjalnym, pięciopłytowym wydaniu już 25 lutego.

Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa unikalnych zdjęć Jurija Mieczitowa Siergiej Paradżanow. Kronika dialogu.

W skład kolekcji weszły filmy prezentowane podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich w ramach retrospektywy reżysera, cieszącej się niebywałą popularnością wśród publiczności. Są to najwybitniejsze dzieła Siergieja Paradżanowa: Aszik – Kerib (1988), Barwy Granatu (1968), Cienie zapomnianych przodków (1964) oraz Legenda o Twierdzy Suramskiej (1985).

Ekskluzywne wydanie zostało wzbogacone o unikatową serię filmów dokumentalnych poświęconych twórcy. Kod Paradżanowa przybliży widzom sylwetkę samego artysty. Poznają oni prywatne życie ekscentrycznego mistrza, jego wzloty i upadki. Listy z więzienia, dokumenty z planu filmowego oraz archiwalne zdjęcia Jurija Mieczitowa z niekonwencjonalnych sesji fotograficznych reżysera – to tylko niektóre elementy fascynującego Kodu Paradżanowa.

Na każdej płycie DVD znalazły się także liczne dodatki, m.in. wywiad z żoną Paradżanowa bądź ukraiński film dedykowany reżyserowi – Spiwanoczki.

Wydane przez kolekcję Sputnika filmy Paradżanowa zabiorą widzów w magiczny świat poetycki, pełen symboli, rytuałów i mitów. Odnajdziemy w nich orientalne wzory, odwołania do ormiańskiej kultury, motywy ludowych legend, religii oraz obyczajów. Obrazy Paradżanowa są swego rodzaju manifestami indywidualności i wolności kreacyjnej twórcy. Filmy rosyjskiego artysty stanowią bowiem syntezę różnych rodzajów sztuki.

Dodaj komentarz