• 2011-02-21

Koncert Night Life Sextet w klubie Piec Art

22 lutego 2011 roku w krakowskim klubie Piec Art zagra Night Life Sextet. Sześciu muzyków z sześciu krajów. Sześć odmiennych kultur, sześć rożnych języków, jedno zamiłowanie – jazz, bo muzyka nie zna granic.

Night Life Sextet

Night Life Sextet

Zespól Night Life Sextet powstał z inicjatywy młodego polskiego perkusisty, Piotra Pawlaka, na przełomie grudnia i stycznia 2009/2010, w trakcie studiów na Wydziale Jazzu Kunst Universität Graz na południu Austrii. Projekt ten miał być tylko jednym z kolejnych, zbudowanych na potrzeby egzaminów wydziałowych. Stało się jednak inaczej. Debiutowy koncert oraz zespól zdobył bardzo pozytywne oceny od profesorów a także gromki aplauz od widowni, co zmotywowało muzyków do pozostania razem oraz do dalszych kreatywnych prób. Od tamtego czasu Night Life Sextet spotyka się regularnie jak również koncertuje na terenie miasta Graz oraz rejonu Styrii w Austrii. Liderem zespołu pozostał założyciel, pierwotnie pochodzący z Konina.

Z racji, że Wydział Jazzu w Grazu jest międzynarodowy – zarówno, pod względem studentów tam uczących się, jak i kadry profesorskiej, w skład zespołu wchodzą muzycy z sześciu europejskich państw.

Trajce Velkov - Macedonia – Trąbka, Flugerhorn
Jan Kopcak – Słowacja –Saksofony, Klarnet
Karel Eriksson – Szwecja – Puzon
Stephanie Zimmermann – Niemcy – Fortepian
Illya Alabuzhev – Ukraina – Kontrabas,
Piotr Pawlak - Polska – Perkusja

Muzykę tej grupy można obecnie określić jako neotradycyjny jazz – mainstream. To co odróżnia Night Life Sextet od innych zespołów tego typu to repertuar. Zawiera on wyszukane amerykańskie standardy jazzowe z lat 40-60, które na co dzień nie są grywane na popularnych jam session, a zarazem skomponowane zostały przez tak wybitnych muzyków jak Wayne Shorter, Art Farmer, Benny Golson, Lee Morgan, Duke Ellington. Nie brakuje odwołań do bebopu jak utwory Buda Powella, czy do stylu West-Coast Jazz i kompozycji Johnnego Mandela. Aranżacje na zespól rozpisane są przez lidera, a także muzyków obecnej sceny jazzowej Nowego Jorku – Derricka Gardnera oraz Eda Neumeistera. Nie brakuje też kompozycji członków sekstetu.

Night Life Sextet obecnie odbywa swoja pierwsza międzynarodową trasę koncertowa zahaczając w niej o Austrię, Słowację oraz Polskę. Projekt zakończy się nagraniem pierwszej płyty zespołu na żywo z Klubu Stockwerk w Graz.

Dodaj komentarz