• 2011-02-21

Pokaz filmu Gabinet Doktora Caligari z muzyką na żywo

Dnia 6 marca 2011 roku o godzinie 20.00 w klubie Alchemia w Krakowie odbędzie się pokaz filmu Gabinet Doktora Caligari z muzyką na żywo.

Robert Wiene, Gabinet Doktora Calligari

Robert Wiene, Gabinet Doktora Calligari

Datę premiery Gabinetu doktora Caligari – 26 lutego 1920 r. – można uznać za datę narodzin światowego kina artystycznego, nakierowanego nie na tanią rozrywkę, ale na kontemplację dzieła sztuki. Jest to zarazem manifest ekspresjonizmu niemieckiego, film, który inspiruje twórców filmowych po dziś dzień.

W kreowaniu świata przedstawionego w filmie zasadniczą rolę odgrywa scenografia w całości namalowana na wielkich płótnach, ukazując rzeczywistość zdeformowaną, z licznymi krzywiznami, figurami geometrycznymi i narysowanymi cieniami. Mroczna historia doktora Caligari, który stworzył mordercze monstrum może być odczytana jako wyraz nieświadomości zbiorowej ówczesnego społeczeństwa i przeczucia nadchodzącego nazizmu.

Kompozytorem i wykonawcą muzyki do filmu jest Marcin Pukaluk – muzyk multiinstrumentalista (fortepian, organy, syntezator, akordeon, cymbały, instrumenty perkusyjne).

W jego podejściu do muzyki uderza prostota środków, przejrzystość formy, oraz radykalna selekcja dźwięków. Cechy te wpisują go w powstały w latach 60–tych nurt minimal music. Artysta nie kryje zresztą źródeł swoich inspiracji, podając nazwiska takich kompozytorów jak: Steve Reich, Philip Glass, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar.

6 marca 2011 roku o godzinie 20.00
Alchemia
Estery 5
Kraków

Dodaj komentarz