• 2011-02-19

Setny spektakl Tartuffe

20 lutego 2011 r. w Starym teatrze w Krakowie odbędzie się setny spektakl Tartuffe Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2006 roku. Spektakl był także na występach gościnnych w roku 2007 w Kluż-Napoka w Rumunii, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.

'Tartuffe", fot. T. Żurek

'Tartuffe", fot. T. Żurek

Śmiałość, z jaką Molier potraktował temat fałszywych obrońców wiary, spowodowała jego długoletnią walkę o obecność Tartuffe’a na scenie. Wyszydzając obłudników ściągnął na siebie ostre protesty wszelkich strażników moralności. Sztuka obnaża tych, którzy z religii czynią narzędzie władzy, a z obłudy religijnej drogę do kariery.

Demaskowana przez Moliera hipokryzja nie dotyczy jednak tylko kwestii wiary. W równym stopniu wpisana jest w układ stosunków rodzinnych i społecznych oraz w struktury polityczne. Dom Orgona to świat w mikroskali, siedlisko tego, co zawistne, zakłamane, groźne. Molier odkrywa w człowieku drugą naturę – nie poczciwą, ale taką, która prowadzi do fanatyzmu, nadużyć, manipulacji i oszustw. A wszystko to w ramach komedii, ironicznej, czasem zacierającej granicę między śmiesznością a powagą, co zdradza jak istotne były dla autora poruszane tematy.

MOLIER
TARTUFFE

reżyseria: Mikołaj Grabowski
scenografia: Magdalena Musiał
choreografia: Tomasz Wygoda
przekład: Jerzy Radziwiłowicz

obsada:
Damis – Wiktor Loga-Skarczewski
Doryna – Urszula Kiebzak
Elmira – Katarzyna Gniewkowska
Kleant – Tadeusz Huk
Marianna * – Katarzyna Warnke / Olga Bołądź
Oficer Gwardii Królewskiej * – Alicja Bienicewicz / Lidia Duda
Orgon – Krzysztof Globisz
Pan Godzic – Rajmund Jarosz
Pani Pernelle – Halina Kwiatkowska
Tartuffe – Zbigniew W. Kaleta
Walery – Andrzej Rozmus

* rola dublowana

Premiera: 10 czerwca 2006 (Duża Scena)
Czas trwania: 1 godz. 50 min. /bez przerwy/

Najbliższe spektakle:
19, 20, 22 lutego oraz 5, 6 marca 2011 r.

Dodaj komentarz