• 2011-02-16

Phantom w Operze Śląskiej

20 lutego 2011 roku o godzinie 18.00 Opera Śląska zaprasza na musical Maury Yeston Phantom, stworzony na podstawie powieści Gastona Leroux Upiór w Operze.

Phantom - plakat

Phantom - plakat

Eryk, człowiek – upiór, urodził się i wychował w katakumbach Opery Paryskiej. Nikt nie zna jego twarzy i choć pod maską kryje się drastyczna prawda o jego wyglądzie, w swoim sercu ma głęboką potrzebę piękna oraz zakorzenioną miłość do muzyki. Ideałem dlań jest jego uczennica, piękna chórzystka – Christine… Komplikacje pojawiają się, gdy Gérard Carrière – chroniący Eryka dyrektor – traci stanowisko szefa Opery. Nowy zarządca teatru wraz z operową divą – Carlottą, dokonują dużych zmian artystycznych. Upiór cierpi, a ukojenie w bólu przynosi mu jedynie niezwykły głos Christine, w której Eryk jest bezpamiętnie zakochany.

Upiór wymusza na dyrekcji zmianę w obsadzie premiery. Obdarzona krewkim temperamentem Carlotta porzuca spektakl w samym środku próby, a na jej miejscu staje młodziutka Christine. Jej porywający występ podczas premiery urzeka zarówno publiczność, jak i Upiora, który postanawia uczynić z nastoletniej protegowanej nową gwiazdę opery. Młoda sopranistka może liczyć również na wpływy i uczucie majętnego patrona teatru, hrabiego Philippa de Chandon. Choć Christine czuje podziw dla swego opiekuna – Upiora, nie potrafi się oprzeć urokowi Philippa. Podążając za głosem swego serca dokonuje więc wyboru, co wzbudza gniew Upiora i prowadzi do kulminacyjnego punktu, w którym szalone namiętności, ognista zazdrość i obsesyjna miłość wiodą bohaterów do punktu, z którego nie ma już odwrotu…

To treść słynnej opowieści Upiór w operze. W 1911 roku wydał ją zainspirowany opowieściami o tajemniczych podziemiach paryskiej opery francuski dziennikarz i autor powieści sensacyjnych – Gaston Leroux. To własnie na jej kanwie powstał musical Phantom autorstwa Maury Yestona i Artura Kopita, którego prapremiera miała miejsce w 1991 roku w teatrze w Huston w Texasie. Od tego czasu zrealizowano już ponad 1000 przedstawień na całym świecie.

20 lutego 2011 r., godz. 18.00
Opera Śląska
ul. Moniuszki 21-23
Bytom

Dodaj komentarz