• 2011-02-12

Wisła, polskie kino w Moskwie

W kwietniu 2011 roku w Moskwie po raz czwarty odbędzie się Festiwal Filmów Polskich Wisła. Po długim czasie zapomnienia polskiej kinematografii rosyjski widz ma okazję zapoznać się z twórczością naszych najwybitniejszych artystów. Wisła na stałe wpisała się na listę rosyjskich wydarzeń kulturalnych, przez co stanowi nieocenioną promocję naszych produkcji na Wschodzie.

Festiwal Wisła

Festiwal Wisła

W sekcji konkursowej zaprezentowane zostaną najciekawsze polskie produkcje fabularne. Wśród nich znajdzie się m.in. kontrowersyjny film Marcina Wrony Chrzest. W filmie, oprócz prostej sensacyjnej intrygi, odnajdziemy głębokie pytania o podstawowe wartości ludzkie, takie jak lojalność, przyjaźń czy miłość. Obraz Marcina Wrony zdobył 2. Nagrodę Srebrne Lwy 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zaprezentowany zostanie również filmowy debiut Pawła Sali Matka Teresa od kotów, stanowiący wstrząsający zapis zbrodni dwóch młodych chłopców. Film, z głęboką warstwą psychologiczną, oparty jest na autentycznych wydarzeniach.

Do sekcji konkursowej włączona została także Wenecja Jana Jakuba Kolskiego. Film ukazuje zderzenie się chłopięcych marzeń z brutalną rzeczywistością. Autor umiejętnie wykorzystuje długie panoramy oraz dynamiczne ujęcia, wprowadzając widza w dramaturgię autorskiej kreacji.

Krytyce rosyjskich kinomanów poddany zostanie również Las Piotra Dumały. Film jest próbą ukazania granicy między życiem a śmiercią. Niezwykły, tajemniczy klimat sprawia, iż stanowi ono swego rodzaju eksperyment z nową formą filmową.

Różnorodność polskiej kinematografii zaprezentowana zostanie w sekcji Kalejdoskop Nowego Kina. Wyświetlimy m.in. film, który mocno poruszył widownię ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Made in Poland Przemysława Wojcieszka. Obraz jest pewnym manifestem, pełnym buntu oraz destrukcji wartości i norm społecznych.

Kolejnym filmem, który zagości na moskiewskich ekranach, będzie dramat Hel w reżyserii Kingi Dębskiej. Jest to historia narkomana. Film ukazuje wzloty i porażki uzależnionego bohatera oraz jego nieustanną walkę z samym sobą.

W Kalejdoskopie znajdzie się także głośny ostatnimi czasy film Anny Kazejak-Dawid Skrzydlate świnie. Jest to historia grupki przyjaciół z niewielkiego miasteczka, których połączyła pasja kibicowania miejscowej drużynie futbolowej.

Nowością tegorocznego Festiwalu będzie sekcja polsko – rosyjskie motywy, która podejmie próbę ukazania wspólnych elementów kinematografii obu słowiańskich narodów. Niespodzianką będą przygotowane wraz z polskim studiem animacji Se-ma-for warsztaty animacji poklatkowej.

Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej wraz z polskimi napisami. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy czy dyskusje z twórcami.

termin: kwiecień 2011 roku, Moskwa

Dodaj komentarz