• 2011-02-12

Góry i woda – pejzaże Liao Ci Fu

4 marca 2011 roku o godzinie 17.00 w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy Góry i woda pejzaże Liao Ci Fu.

Góry i woda pejzaże Liao Ci Fu

Góry i woda pejzaże Liao Ci Fu

Tradycyjne malarstwo chińskie powstaje na jedwabiu i papierze i wykonane jest przy pomocy tuszu i innych wodnych technik jak gwasz czy tempera. Jego cechą charakterystyczną jest stosowanie wieloplanowej perspektywy, umożliwiającej reorganizację istniejącego krajobrazu – przedstawienie na jednym obrazie szczegółów ukrytych przed okiem nieruchomego obserwatora. To pobudza wyobraźnię odbiorcy.

Cechą charakterystyczną dla malarstwa chińskiego jest wszechobecna symbolika, bliska i zrozumiała dla znawców. Góra i woda to termin, który oznacza chińskie malarstwo pejzażowe. Odzwierciedla on grę przeciwieństw, które stanowią podstawę i spiritus movens wszechświata: góra reprezentuje tutaj męski element yang. Dopełnia go żeński element yin, symbolizowany w chińskim malarstwie pejzażowym przez wodę.

Góry i woda pejzaże Liao Ci Fu

Góry i woda pejzaże Liao Ci Fu

Konfucjusz stwierdził: Człowiek humanitarny raduje się rzeką. Człowiek mądry znajduje radość w górach. Ta wypowiedź sugeruje, że dwóm biegunom wszechświata odpowiadają dwa bieguny ludzkiej wrażliwości, której odbiciem ma być malarstwo pejzażowe. Najdawniejsi pejzażyści nie odwzorowywali dokładne konkretnego krajobrazu. Skupiali się na ukazaniu wyraźnie widocznej w naturze uniwersalnej harmonii.

Liao Ci Fu jest artystą, który maluje pejzaże w tradycyjnej chińskiej manierze. Jego obrazy prezentują potężne i onieśmielające wizje natury, przepełnione jednocześnie romantyzmem. Są one odzwierciedleniem pięknej, wyjątkowej tajwańskiej natury. Na jego zwojach malarskich widzimy więc wysokie góry, zapierające dech w piersiach przepaście, rwące rzeki, spektakularne wodospady i strzeliste drzewa. Twórczość Liao Ci Fu jest bardzo popularna na Tajwanie, może właśnie dlatego, że ukazuje piękno rodzimej przyrody, a także dlatego, że wierna jest tradycyjnemu chińskiemu malarstwu pejzażowemu.

kurator i aranżacja plastyczna: Katarzyna Paczuska

Wystawa trwa: 4 marca-30 kwietnia 2011
Kamienica pod Gwiazdą
Rynek Staromiejski 35
Toruń

Dodaj komentarz