• 2011-02-11

Poeta według poety

15 lutego 2011 roku o godzinie 18.00 w Domu Kultury Podgórze w ramach Podgórskiej Sceny Poezji odbędzie się spotkanie Leopold Staff według Jadźki Maliny.

Poeta według poety w Domu Kultury Podgórze

Poeta według poety w Domu Kultury Podgórze

Od lutego każdego miesiąca wybitni polscy poeci różnych generacji przedstawiać będą jednego, wybranego przez siebie poetę – klasyka, który jest dla nich mistrzem. Przedstawią sylwetkę artysty, którego dzieła wywarły największy wpływ na ich własną drogę twórczą.

Spotkania staną się niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wiersze klasyków poezji polskiej i światowej w osobistym wyborze i interpretacji samych poetów. Dopełni je komentarz pisarza i jego własne wiersze wchodzące w dialog z mistrzem – mówi Eryk Ostrowski, krakowski poeta oraz pomysłodawca takiej formuly spotkań z literaturą.

Pierwsza odsłona należeć będzie do Jadwigi Maliny, ktora poprowadzi nas w twórczość Leopolda Staffa. Poetka tak charakteryzuje swojego mistrza:

Początek drogi twórczej Leopolda Staffa otwierają Sny o potędze stawiające czoła dekadenckiej niemocy tamtego okresu. Jego głos jest donośny i silny. Przeszło pięćdziesiąt lat później, gdy przestraszony lichej kładki na rzece Kamienna boi się zrobić krok naprzód, jest już innym człowiekiem. Staff nie jest jednak poetą wędrówki ku rozczarowaniu. Nawet boleśnie szczery wiersz Przebudzenie jeden z ostatnich jakie napisał podnosi na duchu i usprawiedliwia. Nie udało mu się co prawda odgadnąć twarzy – nieznajomego – ale czas poszukiwań nie był czasem straconym. Wypełniał go taniec i śpiew. Leopold Staff to poeta życia nic innego nie zajmowało go tak bardzo i niczego bardziej się nie lękał.

15 lutego 2011 r., godz. 18.00
Dom Kultury Podgórze
ul. Krasickiego 18
Kraków

Dodaj komentarz