• 2011-02-10

Out of Here: The veterans project

W dniach od 11 lutego do 19 marca 2011 roku w Galerii Lelong w Nowym Jorku odbędzie się wystawa Krzysztofa Wodiczko Out of Here: The veterans project.

Krzysztof Wodiczko, Out of Here: The veterans project
Krzysztof Wodiczko, Out of Here: The veterans project

W najnowszej multimedialnej instalacji Krzysztofa Wodiczki wizualna i dźwiękowa narracja wprowadza widza w nastrój emocjonalny z jakim mają do czynienia żołnierze oraz cywilni uczestnicy wojny. Wodiczko w pracy opartej na relacjach i wywiadach uczestników wojen w Iraku i Afganistanie sytuuje widza wewnątrz wojennych zdarzeń, ale jednocześnie w bezpiecznie oddalonej przestrzeni wystawienniczej, zaznaczając w ten sposób fakt niemożności zrozumienia horroru wojny i jej skutków bez jej bezpośredniego doświadczenia.

Out of Here: the veterans project to już czwarta indywidualna wystawa Krzysztofa Wodiczki w Galerii Lelong w Nowym Jorku. W zaciemnionym pomieszczeniu galerii, na jej trzech ścianach widnieje obraz podłużnych, wysoko usytuowanych okien.

Zamknięci we wnętrzu pomieszczenia uczestniczymy w wydarzeniach na zewnątrz głównie dzięki narracji dźwiękowej. Na zewnątrz anonimowego irakijskiego budynku toczy się codzienne życie – słychać śpiew imama, głosy bawiących się dzieci, męskie okrzyki. Przerywa je ostrzał karabinów, wybuchy bomb.

Poczucie bezpieczeństwa i dystansu momentalnie zanika, a rozróżnienie między widzem, a uczestnikiem staje się rozmyte. Nie widać dziejących się wydarzeń, ani ich uczestników, ale można odczuć wyraźnie strach, niepokój i panikę.

Wodiczko jest autorem licznych projekcji wyświetlanych na budynkach oraz pomnikach poruszających temat relacji w obrębie społeczeństw, historii i przestrzeni publicznej. W ostatnich latach Wodiczko skupia się wokół zagadnień traumy i terapii. W projekcjach publicznych z ostatniej dekady  (praca z przetrwańcami nuklearnego ataku w Hiroszimie, ofiarami przemocy w Bostonie, Krakowie, Tijuanie, praca z emigrantami w Ameryce po 11 września) Wodiczko porusza tematy bólu, straty i  przetrwania.

W pracy Out of Here Wodiczko pokazuje zbiorową relację wojennych zdarzeń dziejących się w Iraku i Afganistanie. W małej przestrzeni galerii Lelong w Nowym Jorku zostaną zaprezentowane kolorowe fotografie dokumentujące poprzednie projekcje poświęcone tematyce wojny, ze szczególnym uwzględnieniem wojen w Zatoce Perskiej, II Wojny Światowej oraz bombardowaniu Hiroszimy.

Pierwsza wersja wystawy została zaprezentowana w listopadzie 2009 roku w Institute of Contemporary Art w Bostonie. W roku 2010 amerykański oddział AICA określił projekt jednym z najlepszych pokazów w dziedzinie architektury i design’u. W marcu bieżącego roku praca zostanie zaprezentowana w ramach ceremonii wręczania nagród AICA.

Od 11 lutego do 19 marca 2011 roku
Galerie Lelong
528 West 26th Street
New York, NY 10001

Dodaj komentarz