• 2011-02-09

71 rocznica pierwszej deportacji obywateli polskich na Sybir

10 lutego 2011 r. przypada 71 rocznica pierwszej deportacji obywateli polskich na Sybir. Przypominać o tym będzie baner, który od czwartku zawiśnie na ścianie Muzeum Wojska w Białymstoku (od strony Placu Jana Pawła II). Ale rocznicę upamiętni też kilka specjalnych wydarzeń:

1. Dzień z Muzeum Wojska na antenie Radia Białystok

Specjalny program na antenie Radia Białystok potrwa dwa dni. We wtorek 8 lutego o godz. 18.15 w programie Tajemnice naszych czasów wystąpią prof. Daniel Boćkowski, historyk związany z Uniwersytetem w Białymstoku i PAN-em oraz Robert Sadowski Dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku. Z kolei w dniu rocznicy, w czwartek 10 lutego, gościem porannego programu Radia Białystok będzie Dyrektor R. Sadowski (o godz. 8.05). Przed południem zaś zostanie wyemitowany premierowy reportaż Cztery lata bez słońca Wiesława Szymańskiego, opowiadający o sybirackich losach Ireny Łaźnej, wywiezionej wraz z rodziną z Annopola nad Morze Białe, w okolice Archangielska (początek emisji o godz. 11.15).

Ponadto na antenie Radia Białystok tego dnia kilkakrotnie wyemitowane będą rozmowy z Sylwią Trzeciakowską, historykiem Muzeum Wojska, która oprowadzi słuchaczy po ekspozycji stałej MW Na okrutnej ziemi, poświęconej tematowi zsyłek.

2. Projekt filmowo-rocznicowy Świadkowie Pamięci

W związku z 71. rocznicą pierwszej wywózki obywateli polskich na Sybir Muzeum Wojska przygotowało też specjalny film krótkometrażowy, opisujący losy zesłańców. Jego autorami są Krzysztof Kiziewicz i Tomasz Adamski. Film będzie można oglądać przez dziesięć dni w kilku miejscach w Białymstoku: w księgarni Akcent, kawiarni Kopiluwak, Urzędzie Miejskim, na Politechnice Białostockiej (rektorat), Uniwersytecie w Białymstoku (na Wydziale Historyczno-Socjologicznym) oraz w budynku Muzeum. Wyświetlany jest w specjalnych, charakterystycznych kubikach – zaprojektowanych i wykonanych specjalnie na potrzeby tego projektu.

3. Pokaz filmu Na Sybir

Na Sybir to szczególna propozycja w ramach Klubu Filmowego Muzeum Wojska. Przedwojenny film łączy wątki romansowe, z burzliwą, przygodową narracją, osadzoną w historycznych realiach. Oto niezwykle odważny młodzieniec, znany jako Sęp, z powodu zaangażowania w działania narodowowyzwoleńcze, zostaje aresztowany i jako buntownik zesłany na Sybir. Rena – Polka i prawdziwa patriotka – mając nadzieję na jego uwolnienie, decyduje się towarzyszyć mu potajemnie w drodze na zesłanie.

Film wyreżyserował Henryk Szaro, zaś w głównych rolach zobaczymy Adama Brodzisza oraz znakomitą Jadwigę Smosarską. Ponadto w filmie występuje cała plejada gwiazd przedwojennego kina, m.in. Mira Zimińska, Mieczysław Frenkiel, Eugeniusz Bodo, czy Michał Halicz. Film powstał jako niemy, ale w 1937 udźwiękowiono go.

Zapraszamy do Muzeum Wojska w najbliższy czwartek 10 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny. Zachęcamy, by wybrać się do Muzeum tego dnia trochę wcześniej i obejrzeć także ekspozycję poświęconą właśnie zesłańczym losom Polaków – Na okrutnej ziemi.

Dodaj komentarz