• 2011-02-07

Lechosław Carnelli Trzy minuty dla jazzu. Cykl fotografii kolekcjonerskiej

3 marca 2011 roku o godz. 17.00 w Galerii ImpArt we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Lechosław Carnelli Trzy minuty dla jazzu. Cykl fotografii kolekcjonerskiej.

Fot. Lechosław Carnelli

Fot. Lechosław Carnelli

Cykl Trzy minuty dla jazzu liczy ponad 100 wyselekcjonowanych fotografii. Jest wciąż otwarty – nowe koncerty, nowi artyści… Zdjęcia powstają najczęściej w 3 pierwszych minutach koncertów i pomimo tak krótkiego czasu i wielu utrudnień są bardziej portretami niż dokumentami. Na swoich fotografiach autor stara się uwieczniać tych artystów, których ceni za ich magiczną zdolność do wywoływania niezapomnianych wzruszeń muzycznych. Często w przypadku muzyków zagranicznych były to ich jedyne koncerty w Polsce.

Zgromadzone prace to klasyczne odbitki srebrowe wykonane na wysokiej jakości papierze fotograficznym w procesie stykowego kopiowania w tradycyjnej ciemni. Autor wykonuje odbitki z negatywów pod powiększalnikiem z zachowaniem wymogów technicznych dotyczących fotografii kolekcjonerskiej.

Specjalnie do stworzenia tego cyklu zdjęć opracował metodę połączenia dwóch światów fotografii – dzisiejszego cyfrowego z bardzo szlachetnym, klasycznym sposobem wykonywania odbitek. Zadbał o to, żeby za 100 lat te fotografie wyglądały identycznie jak dzisiaj i mogły cieszyć oczy następnych pokoleń sympatyków jazzu.

Lechosław Carnelli jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwentem Studium Fotografii ZPAF. W jego fotografii artystycznej szczególne miejsce zajmuje fotografia czarno-biała. Kilka ostatnich lat poświęcił fotografii kolekcjonerskiej. Ten rodzaj prac stał się jego pasją i tak powstały cykle zdjęć Trzy minuty dla jazzu, Krótka opowieść o flamenco i Scenki z ogrodu wyobraźni. Cykl fotografii Trzy minuty dla jazzu był prezentowany publicznie w formie wystaw indywidualnych w Warszawie i Krakowie (Green Gallery, Reduta – Bank Polski, Stara Galeria ZPAF, Opera Krakowska).

Na co dzień zajmuje się grafiką użytkową i przygotowaniem materiałów do druku. Długi okres czasu pracował w dużych studiach graficznych, agencjach reklamowych i wydawnictwach. Od 18 lat prowadzi jednoosobowe studio graficzne. Ważnym elementem działalności Studia Carnelli są fotografie, ilustracje i grafika artystyczna, tworzone na potrzeby opracowywanych projektów.

47. Wrocławski Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą

Lechosław Carnelli Trzy minuty dla jazzu. Cykl fotografii kolekcjonerskiej
Wystawa w dniach 2-5 III 2011
3 marca godz. 17 – wernisaż
Galeria ImpArt
Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
Kurator wystawy: Krzysztof Dziedzic

Dodaj komentarz