• 2011-02-04

Droga Wojownika. Wykład Tomasza Bąbla

Dnia 7 lutego 2011 roku o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się wykład dr. Jerzego Tomasza Bąbla Droga Wojownika podejmujący temat przygotowywania człowieka do zabijania – wczoraj i dziś.

Tomasz Bąbel

Tomasz Bąbel

Dzieje ludzkości to również dzieje wojen toczonych z przerwmi od epoki kamienia po dzień dzisiejszy, od potyczek niewielkich grup paleolitycznych łowców  po gigantyczne konflikty i zmagania supermocarstw o zasięgu światowym. Wojny miały różnorakie przyczyny i charakter  (wojny obronne, prewencyjne, imperialne, rewolucyjne,  święte, sprawiedliwe i niesprawiedliwe, absolutne, totalne itd. itp.).

W ciągu ich trwania powstawały i nieprzerwanie się rozwijały  rodzaje broni i sposoby obrony, strategie i taktyki, sztuki walki i skutecznego unicestwienia przeciwnika. Walka jest immanentną cechą homo sapiens. W wyniku ewolucji i specjalizacji   pierwotny myśliwy stał się wojownikiem, rycerzem i zawodowym żołnierzem.

Analiza etosu wojownika wykazuje wiele identycznych cech niezależnych od czasu, miejsca i kultury. Droga wojownika to nie tylko nauka sztuki wojennej – zabijania innych ludzi,  ale odpowiednia obróbka psychiczna, wdrukowywanie w pamięć zasad i zachowań. To także nauka pokonywania stresów pourazowych i konfliktów sumienia. Wojna czyni niekiedy z wojownika  bohatera,  ale często także  tchórza, zdrajcę, mordercę, gwałciciela  i bestię. Odsłania mroczną część ludzkiej psyche, ujawnia  atawistyczne instynkty. Zmusza człowieka  do  podstawowej, fundamentalnej wręcz konfrontacji z archetypem Cienia, której wynikiem jest zmiana osobowości (przemiana w bezlitosnego  potwora  lub w  świętego rycerza).

Droga wojownika jest drogą przez zewnętrzne i wewnętrzne piekło, szaleństwo i chwałę a najczęściej  przez śmierć.  Wojny były, są i niestety będą,  a wymarzony pokój dla ludzkości  jest wiecznie oddalającym się  idealistycznym  celem.

Cykl wykładów Psychologia fatum stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin będą pytać, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja. Wykłady będą odbywać się w jeden poniedziałek w miesiącu.

7 lutego 2011 roku o godzinie 19.00
Laboratorium Dramatu
ul. Olesińska 21
Warszawa

Dodaj komentarz