• 2011-02-02

Temporary Hood – wystawa Piotra Łakomego w Gorzowie Wielkopolskim

Dnia 12 lutego 2011 roku o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystawy Piotra Łakomego Temporary Hood (Tymczasowy Kaptur).

Piotr łakomy, Tymczasowy Kaptur

Piotr łakomy, Tymczasowy Kaptur

Obszarem interwencji Piotra Łakomego jest jego najbliższe sąsiedztwo. W promieniu sasiędztwa znajdują się części garderoby, sprzęty domowe, wielorodny świat podwórka i ulicy, środowisko galerii. Proces mapowania (poznawania) sąsiedztwa przebiega u Łakomego na dwa sposoby: próbę naśladownictwa i odwzorowania form/obiektów zaobserwowanych wcześniej w swoim naturalnym środowisku oraz przez odtworzenie intencji i sposobów myślenia ich twórców.

We wcześniejszych realizacjach Łakomy skupiał swoją uwagę na obiektach, na które natrafić możemy w krajobrazie miejskim: prowizorycznych i spontanicznie tworzonych szlabanach, płotkach i barierkach ogradzających wykopy, prace drogowe, dzikie miejsca parkingowe, powstałych z intencją rządzoną funkcjonalnością i dostępnością często przypadkowego (znalezionego) budulca.

Tym razem na wystawę złoży się cykl działań anektujących i przekształcających przestrzeń galerii, do których Łakomy używa również przedmiotów codziennych z najbliższego, mieszkalnego otoczenia jak i tych, których pochodzenie wywodzić możemy z tzw. pola sztuki.

Artysta nie hierarchizuje znajdujących się w jego otoczeniu obiektów. Z równym zaangażowaniem i pewnością pracuje na materiale zwyczajnym jak i tym, który świadomie nawiązuje do tradycyjnych stylistyk w sztuce. Obnaża nieudolność wystawienniczych chwytów, montażu, naśladuje prowizoryczność artystycznego systemu.

Symbolicznym obiektem staje się w tym kontekście spreparowana przez artystę półka mająca przywodzić na myśl dokonania minimalistów, której daleko do doskonałości historycznych wzorców - wykonana niedbale, pokryta, jakby na krótko przed otwarciem, srebrną farbą. Łakomy kreśli w przestrzeni galerii własną mapę neighbourhood’u, bez zahamowań, bez patosu, za to odważnie i bekompromisowo.

Łakomy zdaje się mówić: jestem tu nowy i przestrzeń należy do mnie. W jednej z realizacji w niepozbawionym ironii geście odsłania swój prywatny wszechświat - z części rozprutej bluzy z kapturem tworzy bawełniany patchwork kształtem i formą przypominający mapę.

Piotr Łakomy ukończył liceum plastyczne w Gorzowie Wlkp. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 r. obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Leszka Knaflewskiego. Dwukrotny stypendysta miasta Gorzów Wlkp. W 2010 r. otrzymał stypendium rezydencyjne programu DIVA w Kopenhadze, w Danii. Tegoroczny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się szeroko pojętym malarstwem, działaniami w przestrzeni publicznej, realizuje instalacje z obiektów z życia codziennego, działa również jako niezależny kurator, współpracuje z Galerią Starter oraz z wydawnictwami Bunk Edition oraz Morava Books.

Galeria Sztuki Najnowszej
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
66-400 Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz