• 2011-02-01

Spektakl Gardenia w Laboratorium Dramatu w Warszawie

Od 4 lutego do 6 lutego 2011 roku o godz. 19.00 w Laboratorium Dramatu w Warszawie będzie można zobaczyć spektakl Elżbiety Chowaniec Gardenia w reżyserii Aldony Figury. Spektakl wraca po niemal półtorarocznej przerwie. Do obsady dołączyły Anna Gajewska i Julia Wyszyńska.

Gardenia, fot. M. Juszczyk

Gardenia, fot. M. Juszczyk

Prababka służy ojczyźnie jako ekskluzywna prostytutka odwracająca uwagę esesmanów od akowskiej konspiracji, babka przemierza Polskę wzdłuż i wszerz handlując ciuchami. Córka konsekwentnie zamienia dom w melinę, a wnuczka pnie się w korporacyjnej hierarchii.

Nie wszystkie bohaterki sztuki są alkoholiczkami, ale wszystkie ponoszą konsekwencje rodzinnego picia, bo – czy tego chcą, czy nie – biorą udział w zakrapianej sztafecie pokoleń. Gardenia Elżbiety Chowaniec opowiada historię czterech pokoleń polskich kobiet i pokazuje, że skłonność do alkoholu może być wrogiem znacznie groźniejszym niż historia dwudziestego wieku.

Na pierwszy rzut oka Gardenia Elżbiety Chowaniec to sztuka feministyczna. Bohaterkami są wyłącznie kobiety, ich życie jest ciężkie, także z powodu mężczyzn, jednocześnie niezbędnych i nieprzydatnych. Jest to także tekst o plagach społecznych, szczególnie o alkoholizmie i biedzie. Oba te odczytania są oczywiście słuszne, ale Gardenia jest przede wszystkim obrazem Polski od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego.

Dzięki scenografii Katarzyny Paciorek, Gardenia jest też dyskretną podróżą po modzie i wystroju wnętrz – od lat czterdziestych po współczesność.

Obsada:

  • Dorota Landowska
  • Anna Gajewska
  • Paulina Kinaszewska
  • Julia Wyszyńska

Od 4 lutego do 6 lutego 2011 roku, godz. 19.00
Laboratorium Dramatu w Warszawie
Spektakl Elżbiety Chowaniec Gardenia w reżyserii Aldony Figury

Dodaj komentarz