• 2011-01-31

Spotkanie z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem w Krakowie

2 lutego 2011 roku o godz. 18.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie odbędzie się spotkanie z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem – kuratorami Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011.

Z cyklu People in trouble, Adam Broomberg, Oliver Chanarin

Z cyklu People in trouble, Adam Broomberg, Oliver Chanarin

Adam Broomberg i Oliver Chanarin to duet fotografów z Londynu. Artyści pracują razem już od ponad dekady. Wynikiem tej długotrwałej współpracy są kolejne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz towarzyszące im monografie. Broomberg i Chanarin są między innymi autorami sześciu książek monograficznych, poświęconych fotografii dokumentalnej. Wydany w 2000 roku Trust towarzyszył ich pierwszej solowej wystawie w Hasselblad Center.

Prezentowane w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2007 roku Ghetto (2003) przedstawiało osiągnięcia artystów pochodzące z okresu ich pracy jako wydawców oraz głównych fotografów w magazynie Colors. Południowej Afryce po upadku apartheidu poświęcony był z kolei Mr. Mkhize’s Portrait (2004), towarzyszący indywidualnej wystawie duetu w Photographer’s Gallery, a współczesnemu Izraelowi – Chicago (2006). Ich kolejna książka poświęcona historii archiwów fotograficznych w zachodnim Belfaście ukaże się wiosną 2011 roku.

Broomberg i Chanarin regularnie uczą i prowadzą warsztaty oraz kursy mistrzowskie w zakresie fotografii, są też wykładowcami fotografii dokumentalnej w London College of Communication. Są laureatami wielu nagród, w tym prestiżowej nagrody Vic Odden przyznawanej przez Royal Photographic Society (2004), Best Documentary Book (USA, 2004), Pierwszej Nagrody GRIN (Gruppo Redattori Iconografici Nazionale, Włochy, 2004), Best Book of the Year (USA, 2004). Są też członkami rady powierniczej w Photoworks oraz w The Photographers’ Gallery.

Ich wystawy indywidualne i zbiorowe prezentowane były między innymi we Francji, Szwajcarii, Australii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Danii, Belgii, RPA, w Niemczech, USA, Egipcie, Włoszech. Ich prace znajdują się w tak prestiżowych instytucjach i galeriach sztuki, jak International Center of Photography, Victoria & Albert Museum, National Portrait Gallery, Van Vlissingen, czy Musee de l’Elysee w Szwajcarii.

2 lutego 2011 roku, godz. 18.30
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie
Spotkanie z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem – kuratorami Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011.

Dodaj komentarz