• 2011-01-31

Magnetic – wystawa Kuby Bąkowskiego w poznańskim Arsenale

7 lutego 2011 roku w poznańskim Arsenale odbędzie się wernisaż wystawy Kuby Bąkowskiego Magnetic. Wystawa prezentuje analityczne, pełne ironii i świadomie ocierające się o absurd realizacje, będące odbiciem rzeczywistości pełnej paradoksów. Wystawa potrwa do 23 lutego.

Kuba Bąkowski, Splitting to Abstraction, instalacja audio-video

Kuba Bąkowski, Splitting to Abstraction, instalacja audio-video

Podstawowym tworzywem dla nowych realizacji Kuby Bąkowskiego stał się czas i przestrzeń, ich kulturowa recepcja i poszukiwanie nowych (własnych) sposobów ich postrzegania.Wystawa prezentuje analityczne, pełne ironii i świadomie ocierające się o absurd realizacje, będące odbiciem rzeczywistości pełnej paradoksów.

Zgrupowane na wystawie Magnetic artefakty to magnetyczne i świetlne nośniki mentalnej podróży zorientowanej prostopadle wobec zwyczajowych kierunków rozumowania. Na wystawie pokazane zostaną nowe obiekty i instalacje fotograficzne, rzeźbiarskie i filmowe.

Zatopiony w mroku postindustrialny krajobraz z dwiema wieżami po obu stronach rzeki. Na rozpiętej pomiędzy nimi dwustumetrowej stalowej linie balansuje postać z latarką. Świetlny punkt dopełnia gwiezdną mapę nieba. Mroźna noc na Spitsbergenie – odległej wyspie na Morzu Arktycznym. Tutaj postać w przebraniu niedźwiedzia polarnego trzyma w górze lampę sygnałową, rozświetlającą niebo w miejscu, gdzie powinna znajdować się Gwiazda Polarna. Transmisja wideo z okien lokomotywy mknącej poprzez rusztowania ogromnego stalowego mostu. W rzeczywistości to reportaż z mikrokamery zamontowanej na miniaturowej modelarskiej kolejce podróżującej wewnątrz zawieszonej wysoko pod sufitem konstrukcji, podtrzymującej oświetlenie sali wystawowej. Wnętrze pustej w środku sakralnej rzeźby. Dotychczas ukryte, zostaje po raz pierwszy rozświetlone białym światłem i poddane eksploracji jak skalny tunel wiodący w nieznanym kierunku. Te i inne wykorzystujące zaskakujące rozwiązania formalne realizacje fotograficzne, filmowe i rzeźbiarskie prezentuje Kuba Bąkowski na indywidualnej wystawie Magnetic w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Żadna podróż nie jest dostatecznie daleka – posługując się tym stwierdzeniem, wypowiedzianym przez jednego z bohaterów książek Philipa K. Dicka, można określić postawę i obszar doświadczenia w nowych projektach Bąkowskiego. Praktyką obecną w twórczości obu autorów jest eksplorowanie jednego z najbardziej podstawowych składników konstytuujących ludzką duchowość i kulturę w całości – pragnienia przekraczania mentalnych, przestrzennych i czasowych ograniczeń, determinujących zakres i możliwość doświadczenia. Odbywa się to na zasadzie nieustannego podważania status quo w oglądzie rzeczywistości i redefiniowania go na nowo. W przypadku Bąkowskiego znajduje to wyraz w analitycznych (a nie fantastycznych), pełnych ironii i świadomie ocierających się o absurd realizacjach, będących odbiciem rzeczywistości pełnej paradoksów. Podstawowym tworzywem dla nowych realizacji stał się zatem czas i przestrzeń, ich kulturowa recepcja i poszukiwanie nowych (własnych) sposobów ich postrzegania. Zgrupowane na wystawie Magnetic” artefakty to magnetyczne i świetlne nośniki mentalnej podróży zorientowanej prostopadle wobec zwyczajowych kierunków rozumowania.

Kuba Bąkowski jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Realizował projekty indywidualnie i na wystawach zbiorowych w Narodowej Galerii Zachęta oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Brał udział w wystawach w Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Museé d’Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, National Center for Contemporary Art w Moskwie, Palazzo delle Arti Napoli, Centro d’Arte Contemporanea Villa Manin, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku i kilkudziesięciu innych projektach w kraju i za granicą. Jest stypendystą programu Location One oraz Skowheagen International Residency a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Magnetic - wystawa Kuby Bąkowskiego
7 – 23 lutego 2011 roku
Galeria Miejska Arsenał, Poznań

Dodaj komentarz