• 2011-01-31

Wystawa malarstwa cyfrowego Grzegorza Rutkowskiego w Zielonej Górze

2 lutego 2011 roku o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Grzegorza Rutkowskiego Po drugiej stronie wyobraźni. Malarstwo cyfrowe. Wystawę będzie można oglądać do 10 kwietnia 2011 roku.

Grzegorz Rutkowski, Baptism of fire

Grzegorz Rutkowski, Baptism of fire

Prace Grzegorza Rutkowskiego to sztuka fantastyczna w najlepszym wydaniu, kontynuująca poszukiwania twórców realizmu fantastycznego poprzednich dekad – Franka Frazetty, Wojciecha Siudmaka, Chrisa Achilleosa, Borisa Vallejo. W polskiej sztuce do niedawna nie było reprezentantów tego typu twórczości, ale młode pokolenie artystów, do którego należy Grzegorz Rutkowski, od kilku lat z powodzeniem uzupełnia tę lukę.

W pracach można odnaleźć przegląd klasycznych motywów fantasy i sf – barbarzyńskich wojowników, mityczne bestie, magów, smoki, futurystyczne budowle. A wszystko to wsparte warsztatem malarskim najwyższej próby. Cyfrowym warsztatem malarskim. Wystawa Grzegorza Rutkowskiego wpisuje się w ciąg prezentacji eksplorujących rozległy, ale wciąż rzadko opisywany obszar sztuki współczesnej.

Choć malarstwo cyfrowe jest (z oczywistych względów) stosunkowo nowym zjawiskiem w sztuce, rozwija się niezwykle dynamicznie. Widzimy je głównie w popkulturze – ilustracji, wizualizacjach wykorzystywanych w grach komputerowych, filmach, design’ie stron internetowych, komiksach. Polscy twórcy uprawiający tę dyscyplinę zostali już zauważeni na arenie międzynarodowej, wystarczy wymienić tu choćby Tomasza Bagińskiego, Michała Karcza, Tomasza Marońskiego, czy właśnie Grzegorza Rutkowskiego.

Grzegorz Rutkowski, urodził się w 1988 roku. Jest laureatem wielu konkursów plastycznych (media tradycyjne), jak i konkursów (bitew) graficznych (media cyfrowe). Uczestnik kilku kulturalnych projektów międzynarodowych. Na co dzień współpracuje z wieloma firmami zagranicznymi i polskimi w szerokim spektrum działalności, począwszy od kart, ilustracji, plakatów, okładek, layoutów www po wizualizacje architektoniczne.

Kurator: Igor Myszkiewicz

2 lutego 2011 roku, godz. 17.0o
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Wernisaż wystawy Grzegorza Rutkowskiego Po drugiej stronie wyobraźni . Malarstwo cyfrowe
Wystawę będzie można oglądać do 10 kwietnia 2011 roku

Dodaj komentarz