• 2011-01-31

Cimcia i Pazurek – Noc księżycowa

W dniach od 17 stycznia do 16 marca 2011 roku w Galerii BB w Krakowie odbędzie się wystawa ceramiki Anny Malickiej-Zamorskiej Cimcia i Pazurek – Noc Księżycowa.

Anna Malicka- Zamorska

Anna Malicka- Zamorska

Złote Cimcie w fikuśnych trzewiczkach na obcasach, drapieżne Wilki i Wilkołaki, Chimpu i Behemot, Tristan i Małgorzata, Panna Senna… I kocia rodzina: Pusia, Maksymilian, Skarbunio, Różyczka… Ceramicznych stworów i postaci Anny Malickiej-Zamorskiej nie można nie zapamiętać… Bardzo osobliwe, bardzo urokliwe, bardzo niezwykłe…
Bo też Anna mieszka w ogromnym starym domu na peryferiach Wrocławia odgrodzona od zgiełku miasta ścianą z drzew, krzewów i kwiatów. I kiedy w księżycową noc nie może zasnąć, schodzi w porannych pantoflach do pracowni i rzeźbi aż do świtu. A kiedy Panna Senna znajdzie się w piecu, Anna zaparza mocną kawę i wypija ją na tarasie w towarzystwie Pazurka, persa lat 18 i trzylatka Miśka, absolutnego mieszańca (matka rottweilerka, ojciec nieznany).
Anita Bialic

Anna Malicka-Zamorska - uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki Szkła w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu, 1965. Jedna z najbardziej znanych i popularnych w świecie artystów ceramików. Stypendystka uniwersytetów: GIAE, Churchill, Victoria, Australia; Drake University, Des Moines, Iowa, USA; Academy of the Arts, Reykjavik, Islandia.

Brała udział w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i w ponad 200 wystawach w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach muzealnych całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Od 1974 roku członek Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC z siedzibą w Genewie/ Szwajcaria. W latach 1977 – 2008 prowadziła Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej. Liczne nagrody za ceramikę w Polsce i zagranicą.

Od 17 stycznia do 16 marca 2011
Galeria BB
Kraków, ul. Garbarska 24

Dodaj komentarz