• 2011-01-29

Rodzina w reżyserii Pernille Fischer Christensen w polskich kinach

4 lutego 2011 roku do kin trafi duński film Rodzina w reżyserii Pernille Fischer Christensen. Obraz nagrodzony został Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (Fipresci) za Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie w 2010 roku.

Rodzina - plakat

Rodzina - plakat

Ditte pochodzi ze znanej rodziny piekarzy Rheinwaldsów. Lubi być w ruchu i jest właścicielką galerii sztuki. Kiedy dostaje wymarzoną pracę w Nowym Jorku, postanawia przeprowadzić się wraz ze swoim chłopakiem Peterem. Przyszłość jest jasna, życie jest proste i pełne radości. Nagle jednak charyzmatyczny ojciec Ditte, Rikard, piekarz i dostawca królewskiego dworu, zostaje dotknięty ciężką chorobą.

Ditte odwołuje przeprowadzkę do Nowego Jorku, aby być z ojcem. Jej własny sposób na życie wisi na włosku. Rikard chce, aby zajęła jego miejsce w rodzinie i firmie Rheinwaldsów, zaś Peter ciągnie ją w przeciwnym kierunku, aby nie porzucała ich wspólnych marzeń.

Film jest opowieścią o roli każdego z nas w naszych rodzinach, o miłości i umiejętności kierowania swoim losem. To również historia o tym, w jaki sposób nasi rodzice wprowadzili nas w dorosłość, i co właściwie należałoby począć z tym dorosłym życiem.

Pytanie o prawdziwą naturę naszej tożsamości staje się niezbędne dla Ditte, która została przyzwyczajona do całkowitej swobody wyboru, ale teraz jest rozdarta pomiędzy opieką nad rodziną i własnymi marzeniami. Nagle staje przed trudnymi wyborami zostając jednocześnie celem dla wściekłości i rozgoryczenia ojca, który chce ocalić dzieło swojego życia. Co będzie ważniejsze dla Ditte: dumne tradycje rodziny, czy odkrywanie własnego terytorium? Rodzina jest jednocześnie obrazem przepaści pomiędzy pokoleniem Ditte i pokoleniem jej ojca, który dorastał w tradycji, nie przywiązując dużej wagi do tego, co chciałby zrobić ze swoim życiem.

Rodzina, fot. Rolf Konow

Rodzina, fot. Rolf Konow

Film opowiada o perspektywie śmierci seniora rodu, która wpływa na wszystkich członków rodziny. Bohaterką filmu jest najstarsza córka, Ditte (Lene Maria Christensen), która jest przymuszana do podjęcia kluczowych decyzji, które będą mieć wpływ na całe jej życie. Czy powinna kontynuować karierę artystyczną, czy też przejąć rodzinną piekarnie? Czynnikiem podjęcia tej decyzji są też pragnienia jej chłopaka-artysty, drugiej żony ojca i jego dzieci, które nie są gotowe na przejęcie piekarni. Aktor grający ojca wywiera najsilniejsze wrażenie, jako człowiek walczący z własną śmiertelnością. Jego odpowiedzią na raka mózgu jest gniew na niesprawiedliwość losu, jaki spotkał go w jego pracowitym życiu.(Kirk Honeycutt, The Hollywood Reporter)

Pernille Fischer Christensen urodziła się w 1969 roku. Debiut Fischer Christensen Telenowela (2006) miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2006 roku, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Grand Prix Jury oraz nagrodę za Najlepszy Debiut. Telenowela zdobyła też nagrodę duńskich krytyków Bodil dla najlepszego filmu 2007 roku. Jej drugi film, Dancers miał premierę w 2008 roku. Rodzina (2010) jest trzecim filmem fabularnym w karierze Pernille Fischer Christensen.

Nagrody:

  • 2010 – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (Fipresci) za Najlepszy Film
  • 2010 – MFF W Berlinie – Złoty Niedźwiedź (nominacja)

Obsada:

  • Lene Maria Christensen
  • Jesper Christensen
  • Pilou Asbaek,
  • Anne Louise Hassing
  • Line Kruse
  • Coco Hjardemaal

Rodzina
Reżyseria: Pernille Fischer Christensen
Scenariusz: Kim Fupz Aakeson, Pernille Fischer Christensen
Dania 2010
Gatunek: dramat
Czas projekcji: 102 min.

4 lutego 2011 roku
Do kin trafi duński film Rodzina, reż. Pernille Fischer Christensen

Dodaj komentarz