• 2011-01-29

Lupa i Broch w Teatrze Barakah

6 lutego 2011 roku o godzinie 18.00 krakowski Teatr Barakah zaprasza na spotkanie z Krystianem Lupą. Odbędzie się ono w ramach promocji najnowszej książki wydawnictwa ADiT, zawierającej dramaty i eseje Hermanna Brocha.

Hermann Broch Rozgrzeszenie z powietrza wzięta - okładka

Hermann Broch Rozgrzeszenie z powietrza wzięta - okładka

Krystian Lupa opowie o dramatach Brocha, a także o spektaklach, które wyreżyserował na podstawie Brocha (Dama z jednorożcem, Lunatycy). Spotkanie poprowadzi Elżbieta Manthey z wydawnictwa ADiT. Teatr Barakah zaprezentuje czytania fragmentów wybranych sztuk Brocha.

Hermann Broch – dramaty oprócz dwóch nieznanych dotąd w Polsce sztuk w tłumaczeniu  Macieja Ganczara zawierają także wstęp tłumacza oraz dwa eseje Brocha: Teoretyczne uwagi wstępne do Rozgrzeszenia (tłum. Maciej Ganczar) oraz Hofmannstahl i jego czasy – fragmenty (tłum. Ryszard Turczyn).

Dramaty Hermanna  Brocha napisane  wyrafinowanym, pełnym namiętności językiem, to niezwykle trafna, zrozumiała dla wszystkich analiza kryzysu gospodarczego, której nie powstydziliby się najwięksi współcześni ekonomiści.

W Rozgrzeszeniu, którego akcję osadził Broch w czasach kryzysu gospodarczego, ukazany został konflikt klasy robotniczej i klasy posiadaczy. Autor Śmierci Wergilego z prawdziwym znawstwem opisał mechanizmy ekonomiczne i ich wpływ na człowieka.

Komedia hochsztaplerska Z powietrza wzięte albo Interesy barona Laborde’a to intrygujący romans i komedia kryminalna, w której wielkie uczucia sąsiadują z bezduszną pogonią za pieniędzmi. W ciągu dwóch dni tytułowy baron Laborde staje się wzorem gentlemana, obiektem westchnień Agnes oraz błogosławieństwem dla pogrążonego w długach Seidlera.

Komentarzem do wyrażonych w dramatach myśli jest esej Hofmannstahl i jego czasy, w którym Broch portretuje zjawisko określane mianem pogodnej wiedeńskiej apokalipsy. Znakomity tekst, którego fragmenty prezentujemy w tłumaczeniu Ryszarda Turczyna, opisuje życie kulturalne Wiednia przełomu wieków.

6 lutego 2011 r., godz. 18.00
Teatr Barakah
ul. Szeroka 6, Kraków

Dodaj komentarz