• 2011-01-29

Koncert zespołu Deuter w krakowskiej Alchemii

10 lutego 2011 roku o godz. 20.00 w Klubie Alchemia w Krakowie odbędzie się koncert zespołu Deuter. Pod koniec stycznia 2010 roku Paweł Kelner i Franz Dreadhunter po wielu latach przerwy nawiązali ponownie współpracę czego efektem jest aktywacja zespołu Deuter.

Deuter

Deuter

Deuter został utworzony na przełomie 1980/81 roku w Warszawie przez wokalistę Pawła Kelnera Rozwadowskiego (ex – Fornit)i perkusistę Kamila Blitza Stoora (ex – Kryzys), basistę Dariusza Magika Kotuszewskiego (ex – Atak), gitarzystę Piotra Czombe Dubiela .

Zespół na początku swojej działalności związany był z warszawskim klubem Remont, gdzie zagrał swoje pierwsze koncerty. W 1982 roku Deuter odbył trasę koncertową Rock Galicja po południowej części Polski (m.in Krosno, Rzeszów) wspólnie z zespołami: Dezerter i TZN Xenna. Magika i Blitza zastępowali wówczas: basista Tomasz Żwirek Żmijewski, perkusista Bedzior oraz Gruszka na congach, a Kelnera wokalnie wspierały wokalistki: Katarzyna Grzechnik i Magdalena Kalenik oraz Robert Brylewski.

Muzycy Deutera swoje koncerty wzbogacali w tym czasie krótkimi projekcjami filmowymi zrobionymi na taśmie 8 mm. Wiosną zagrali krótką trasę z zespołem Republika, a latem wystąpili w filmie Koncert M. Tarkowskiego. W 1983 roku zespół zawiesił działalność. Kelner z Robertem Brylewskim (wówczas ex – Brygada Kryzys) utworzyli grupę Izrael. W Deuter powrócił w 1984 roku w składzie: Kelner, Czombe, Franz Dreadhunter (gitara basowa), Gutek (perkusja), Henryk Wasążnik (saksofon) występując m.in. w Hybrydach. W 1985 Kelner z nowymi już muzykami m.in. wokalistką Beatą Pater, basistą Tomaszem Kciukiem Jaworskim, gitarzystą Piotrem Nalepą i perkusistą Gutkiem Zagalskim zaprezentował nowy repertuar punkrockowo–rapowo–funkowo–soulowy co udokumentował singel Średniowiecze.

W 1987 roku muzycy Deutera w składzie: Kelner, Pater, Fala, Tadeusz Kaczorowski (gitara basowa), Piotr Samohut Subotkiewicz (intr. klawiszowe) oraz z gościnnym udziałem Brylewskiego i Czombe nagrali w rzeszowskim studiu RSC płytę 1987. Ostatni występ Deutera miał miejsce na festiwalu w Jarocinie w 1989 roku, w składzie Robert Sadowski (ex – Madame),Piotr Fala Falkowski, Tadeo Kaczorowski, Paweł Kelner.

W 1995 roku wyszła wspomnieniowa płyta Ojczyzna dumna 1981-1986 z utworami Deutera z lat 1981-1986. W tym samym roku Kelner przy pomocy zespołu Dezerter nagrał płytę z najsłynniejszymi utworami Deutera i udał się z nim w trasę koncertową.

W latach 2000-2003 reaktywowany Deuter zagrał kilka koncertów w składzie: Kelner, Magik (tym razem na gitarze), basista Sławomir Dżu Dżu Wróblewski (ex – Izrael), perkusista Darek Dynia Dynowski (ex – TZN Xenna) oraz Konstanty Plewicki na instrumentach klawiszowych.

Skład:

  • Paweł Kelner – wokal
  • Franz Dreadhunter – bass
  • Dario Litwińczuk – gitara
  • Piotr Suleq Susuł – perkusja
  • Jacek Feliks – gitara

10 lutego 2011 roku, godz. 20.00
Klub Alchemia w Krakowie
Koncert zespołu Deuter

Dodaj komentarz