• 2011-01-29

Intymne przewartościowania

Dnia 4 lutego 2011 roku o godzinie 19.00 w FarbySTREFIE w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Intymne przewartościowania.

Agnieszka Borkowska, Intymne przewartościowania

Agnieszka Borkowska, Intymne przewartościowania

Intymne przewartościowania to wspólna wystawa Agnieszki Borkowskiej, Izy Cieszko i Iwony Demko – artystek, które poprzez swoją sztukę dotykają kwestii relacji międzyludzkich i tożsamości kobiety we współczesnym świecie. Przekazując swoje odczucia i przemyślenia, nie posługują się językiem agresywnej agitacji czy publicystyki.

Przekładają na język sztuk wizualnych osobiste refleksje i wątpliwości. Sygnalizują problemy moralne, społeczne i psychologiczne. Nie dostarczając odbiorcy jednoznacznych odpowiedzi, skłaniają do postawienia pytania: w jakim stopniu nasze życie jest zdeterminowane przez cielesność, kulturę, politykę?

Iwona Demko, Intymne przewartościowania

Iwona Demko, Intymne przewartościowania

Iwona Demko zastanawia się nad oddziaływaniem wizerunku Boga – mężczyzny. Charakterystyczną dla religii monoteistycznych sakralizację męskiej potęgi i mądrości przeciwstawia pierwotnemu kultowi kobiety. Sięgając po antropologiczne badania dotyczące prehistorii i średniowiecza, odwołuje się do ikonografii i podań dotyczących aktu „Ana-suromai” – rytualnego obnażenia żeńskich narządów płciowych.

Demko powołuje się na interpretację tego motywu jako symbolu szczęścia, zdrowia i pozytywnych zmian w życiu zarówno mężczyzn jak i kobiet. Tworzy przeciwwagę dla dominującego we współczesnej kulturze postrzegania sromu wyłącznie w kontekście erotyki i reprodukcji, jednocześnie stawiając pytanie: dlaczego Bóg ma płeć?

W twórczości Izy Cieszko statystyczne dane przybierają artystyczne formy. Artystka tłumaczy liczby na obrazy. Prezentowana na wystawie praca Statystyka – Urodzeni, Utopia, Wybrane porusza temat zapłodnienia metodą in vitro.

Izabela Cieszko, Utopia

Izabela Cieszko, Utopia

Agnieszka Borkowska w swoim malarstwie dotyka problemów relacji międzyludzkich, cielesności oraz identyfikacji siebie jako jednostki. Postacie z jej obrazów przepełnione są sprzecznymi, ścierającymi się emocjami: od samozachwytu po lęk. Czasami występują w towarzystwie swojego alter-ego. Nie mamy jednak pewności, która postać jest tą autentyczną – a może tej autentycznej nie ma?

Wernisaż: 04.02 2011 godzina 19.00
Galeria FabrySTREFA
Piotrkowska 138/140
Łódź

Dodaj komentarz