• 2011-01-28

Arszenik – spektakl dla dorosłych w Teatrze Baj

20 lutego 2011 roku o godz. 19.00 w Teatrze Baj w Warszawie odbędzie się przedstawienie dla dorosłej widowni Arszenik. Spektakl inspirowany Arszenikiem i starymi koronkami Josepha Kesserlinga.

Arszenik

Arszenik

Dwie urocze starsze panie żyją w swoim przytulnym domu, wspominając dawne dzieje a nade wszystko niespełnione szanse z czasów młodości. Dosłownie i w przenośni przywołują duchy przeszłości – nie wszystkie z nich są pożądane, za to wszystkie, bez wyjątku, płci męskiej.

Nawiedzony dom kryje pod swoją podłogą nie lada tajemnicę suto okraszoną dużą ilością arszeniku i cyjanku. Okazuje się, że panie mają osobliwą filozofię życiową i dość oryginalne pojęcie o dobroczynności…

Arszenik to spektakl inspirowany komedią Josepha Kesserlinga (Arszenik i stare koronki), która weszła do kanonu sztuki dwudziestowiecznej głównie dzięki Hollywoodzkiej wersji filmowej z 1944 roku z Garym Grantem w roli głównej. Ta świetnie napisana komedia sytuacyjna po raz pierwszy zostanie zderzona z językiem teatru lalek, przy pomocy nowego tekstu, będącego luźnym dialogiem z dramatem Kesserlinga. Dwie aktorki, ekspresyjna muzyka, ożywione i nieożywione lalki zbudują absurdalny klimat czarnej komedii.

Do tej realizacji Teatr Baj zaprosił Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego – twórców i założycieli Teatru Malabar Hotel (2009). Dawniej współtworzyli grupę teatralną Kompania Doomsday. Realizują spektakle lalkowe dla dorosłych, w większości oparte na autorskich scenariuszach. Zaskakują oryginalnymi rozwiązaniami scenicznymi, interesującą interpretacją tematów i świetną grą aktorską. Ich spektakl Baldanders (2006) zdobył kilkanaście nagród (w tym kilka grand prix) na festiwalach teatralnych. Obaj są laureatami wielu nagród, stypendiów i wyróżnień.

Realizacja:

  • Reżyseria i scenografia: Marcin Bikowski
  • Muzyka: Anna Świętochowska
  • Dramaturg: Marcin Bartnikowski

Obsada:

  • Magdalena Dąbrowska
  • Agnieszka Baranowska (gościnnie)

20 lutego 2011 roku,  godz. 19.00
Teatr Baj w Warszawie
Spektakl dla dorosłych Arszenik

Dodaj komentarz