• 2011-01-26

Tańcząc w głąb siebie. Warsztaty tańca butoh

W dniach od 28 do 30 stycznia 2011 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędą się warsztaty improwizacji i tańca butoh dla dorosłych Tańcząc w głąb siebie.

Aleksandra Capiga-Łochowicz, Butoh

Aleksandra Capiga-Łochowicz, Butoh

Ideą warsztatów jest praca w głębokim kontakcie z własnym ciałem i emocjami. Poprzez rozgrzewkę (tzw. nonbiri sutoretchi) i uczestnicy przygotują się do twórczych poszukiwań zakresów ruchu, napięć umiejscowionych w ciele i sposobów ich rozładowywania, emocji i tematów, które chcemy zgłębić i wyrazić ruchem. Próba dotarcia do własnego ja stanie się celem podróży, w którą dzień po dniu będzie zabierać nas butoh.

Taniec butoh narodził się w Japonii w latach pięćdziesiątych. Był odpowiedzią na powojenny kryzys tożsamości Japończyków i owocem poszukiwań sposobu na wyzwolenie ciała. Z czego? Z narzuconych przez techniki taneczne standardów poprawności, z uświęconych kryteriów piękna, z przyjętych przez ogół konwencji ruchu.

Tatsumi Hijikata, twórca podwalin butoh, ujmował w tańcu ciało w całości: z jego pięknem i ułomnościami. Był zdania, że tańczyć może każdy, kto jest gotowy na spotkanie z własnym ja. Właśnie to spotkanie stanowi sedno butoh. Jego warunkiem jest odwaga by wejść w siebie, by poznać własną siłę, ale także zmierzyć się z własną słabością – dotknąć jej i oswoić. Butoh jest tańcem-poszukiwaniem, opowieścią o własnej autentyczności, dlatego każdy tańczy je dla siebie i robi to w unikalny sposób.

Aleksandra Capiga-Łochowicz jest absolwentką japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i słuchaczką Podyplomowego Studium Terapii i Treningu Grupowego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studiuje w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem IDMT.

Od 2000 roku zgłębia tajniki tańca butoh, którego najpierw uczyła się w Polsce, począwszy od warsztatów prowadzonych przez Atsushiego Takenouchiego, poprzez prawie roczną praktykę u Joan Laage, a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów pod okiem tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia (Itto Mority).

Przez ostatnie trzy lata prowadziła regularne autorskie warsztaty improwizacji i tańca butoh oraz warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie, gdzie również organizowała spektakle tańca butoh i tańca współczesnego. Ponadto wielokrotnie gościła z warsztatami i wykładami o butoh w różnych miastach Polski (m.in. III Międzynarodowy Festiwal Antropologii Tańca, Festiwal Muzyka i Świat, Gdański Archipelag Kultury & Uniwersytet Gdański, Teatr Arka), występowała m.in. na scenach Muzeum manggha, Starej Stolarni Muzeum Śląskiego, czy gdańskiego Klubu Winda. Jest także autorką pierwszej książki o butoh napisanej w języku polskim Bunt ciała. Butoh Hijikaty.

28 stycznia /piątek/, godz. 18.00-22.00
29 stycznia /sobota/, godz. 18.00-22.00
30 stycznia /niedziela/, godz. 16.00-20.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Kredytowa 1
Warszawa

Dodaj komentarz