• 2011-01-25

Archive zagra w Polsce

11 kwietnia 2011 roku w Warszawie wraz z jedną z polskich orkiestr zagra Archive. Dzień później brytyjski kolektyw wystąpi również w Poznaniu. Są to specjalne koncerty w ramach których muzycy Archive wykonają swoje największe przeboje w specjalnych orkiestrowych aranżacjach.

Archive

Archive

Muzyka Archive wymyka się sztywnej klasyfikacji, będąc niezwykle świeżym połączeniem gitar i elektroniki, często z użyciem analogowych syntezatorów. Archive powstali jako grupa trip-hopowa, jednak z czasem zaczęli nawiązywać do rocka neoprogresywnego, nie porzucając przy tym swoich korzeni. Zespół Archive został założony w 1994 w Londynie przez Dariusa Keelera i Danniego Griffithsa, muzyków wczesniej związanych z projektem Genaside.  Następnie do składu dołączyli wokalistka Roya Arab i raper Rosko John, aby w 1996 roku wydać debiutancki album zatytułowany Londinium.

Na drugiej płycie zespołu Take My Head z 1999, będącej mieszanką popu oraz trip-hopu, usłyszeć można wokalistkę Suzanne Wooder. Kolejne trzy albumy You All Look The Same To Me, Noise oraz Unplugged zostały nagrane z udziałem wokalisty Craiga Walkera i przyczyniły się do dużej popularności zespołu w Europie. Utwór Again z albumu You All Look The Same To Me (2002) przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia, a w ogóle na liście Marka Niedźwieckiego gościł siedemdziesiąt tygodni. Co więcej, w jednym z Trójkowych topów wszech czasów znalazł się na siódmym miejscu przedzielając dwa klasyczne nagrania Pink Floyd.

W październiku 2003 Archive wydali soundtrack do francuskiego filmu Michel Vaillan, a 22 maja 2006 miała miejsce premiera albumu – Lights, na którym usłyszeć można nowych wokalistów: Dave Penna orazPollarda Barriera. Niezwykłym wydarzeniem w historii zespołu był występ przed sześciotysięczną publicznością w paryskiej hali Zenith, którego zapis wydano 4 czerwca 2007 na albumie Live at the Zenith. W 2009 roku światło dzienne ujrzał kolejny album studyjny zatytułowany Controlling Crowds, a niecałe siedem miesięcy później jego kolejna część Controlling Crowds – Part IV.

Skład Archive często ulegał zmianie, stopniowo poszerzając się. Obecnie w projekt zaangażowanych jest dziewięć osób:

Dave Pen – wokal
Danny Griffiths – keyboard
Darius Keeler – keyboard
Jonathan Noyce – gitara basowa
Maria Q – wokal
Pollard Berrier – wokal, gitara
Rosko John – wokal, kompozycja
Steve Harris – gitara
Smiley – perkusja

Dodaj komentarz