• 2011-01-24

Dyskusja nt. Galerii NT w obliczu likwidacji

27 stycznia 2011 roku, w czwartek, o godz. 19.00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa (Traugutta 9) odbędzie się spotkanie poświęcone łódzkiej Galerii NT - unikalne miejsce prezentacji sztuki nowych mediów, zaledwie po roku działalności ma być zlikwidowane.

Plakat

Plakat

Na spotkaniu zostaną poruszone tematy dotyczące dotychczasowych wystawach Galerii NT, możliwych sposobach jej funkcjonowania po wygaśnięciu umowy z Łódzkim Domem Kultury, a także planowanych działaniach oraz kierunkach rozwoju (m.in. stworzenie jako jej integralnej części pierwszego w Polsce Media Labu – klubu kreatywnego z mediateką, biblioteką i laboratorium twórczym).

Gośćmi założyciela Galerii NT – Michała Brzezińskiego będą znamienici przedstawiciele kultury: Maciej Ożóg – muzyk, teoretyk i historyk sztuk medialnych, adiunkt w Zakładzie Mediów Elektronicznych Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego i Krzysztof Jurecki – kurator najważniejszych wystaw fotografii w Muzeum Sztuki (m.in. Jana Saudka i Erwina Olafa), wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania oraz ASP w Gdańsku, honorowy członek ZPAF.

Galeria NT była rozwijanym w ramach działalności Łódzkiego Domu Kultury autorskim projektem artystycznym, ale i pierwszą polską w pełni instytucjonalną strukturą (Galeria NT/Imaginarium) zajmującą się w sposób programowy stykiem nauki i sztuki (Art&Science). Współpracowała aktywnie z Politechniką Łódzką w ramach cyklu *.VHS *.EXE *.DNA.

Podczas roku działania galerii nawiązano kontakty z najważniejszymi artystami i grupami zajmującymi się tego typu problematyką. Przedstawiono środowisku naukowemu działania wielu czołowych artystów takich jak Victoria Vesna, Eduardo Kac, Stelarc. Wpłynęło to na postawę otwarcia i woli współpracy w zakresie robotyki, biotechnologii i nanotechnologii. Kilku polskich artystów rozpoczęło prace nad projektami które wykorzystywały te materie – miały być częścią planu wystawienniczego galerii w 2011 roku.

Rosnące zainteresowanie ze strony środowiska artystycznego napotkało jednak na istotny problem – Łódzki Dom Kultury podjął decyzję najpierw o zlikwidowaniu finansowania ze strony instytucji (pod wpływem obciętego budżetu na całą instytucję), później zdecydował aby nie składać wniosku Galerii NT o dofinansowanie galerii z Ministerstwa Kultury (wysłano za to dwa wnioski pewnej galerii fotografii – sic!), a ostatecznie mimo propozycji redukcji budżetu o 85% – co w dalszym ciągu pozwalało na utrzymanie istnienia dotychczasowego profilu galerii na zbliżonym poziomie, zdecydowano o nieprzedłużaniu umowy z Michałem Brzezińskim – jej twórcą.

Wpisuje się to w dość długi ciąg likwidacji wielu łódzkich instytucji – festiwali ważnych w skali kraju, czy świata. Spowodowało to już utratę szansy na starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a każda kolejna likwidacja sprawia, że Łódź jako miasto sukcesywnie przestaje się liczyć na mapie kulturalnej. Zlikwidowano nie tylko galerię pokazującą gotowe produkty, ale także narzędzie instytucjonalne którego mogli używać artyści w celu stworzenia na prawdę unikalnych w skali świata dzieł sztuki. Trwały np. zaawansowane prace nad nowym projektem artystycznym związanym z zastosowaniem biotechnologii i wystawą Alicji Żebrowskiej i Jacka Lichonia.

Dyskusja nt. Galerii NT w obliczu likwidacji
27 stycznia 2011, czwartek, godz. 19.00
Owoce i Warzywa klubokawiarnia | Traugutta 9

Dodaj komentarz