I łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W dniach od 26 stycznia do 27 stycznia 2011 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędą się I łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Dybuk, fot. Katarzyna Brewińska

Dybuk, fot. Katarzyna Brewińska

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędą się nie tylko spektakle teatralne, wystawy i recitale, ale także wykłady wybitnych osobowości świata teatru i nauki. Podczas obchodów będzie można zobaczyć spektakl Dybuk Szymona An-skiego w reżyserii Mariusza Grzegorzka, który jest poetycką opowieścią o wędrówce dusz, o przeznaczeniu i miłości, która nadaje sens życiu i której nie można bezkarnie ignorować, mówi również o tym, jak niedotrzymane obietnice mszczą się na przeniewiercach, o decyzjach, które ważą na całym doczesnym życiu, o niepokoju sumienia i honorze.

Gościnne przedstawienia zostały wyreżyserowane przez Artura Hofmana, znanego artysty Teatru Żydowskiego.

 • Obrachunek z bogiem, to spektakl w oparciu o utwory Władysława Szlengla, który był autorem wielu szlagierów, wchodzących w skład przedwojennych programów kabaretowych i utworów satyrycznych drukowanych w prasie. Jego utwory powstałe w getcie warszawskim uderzają zaskakującymi pointami, sarkazmem, czarnym humorem.
 • Historie dni zapomnianych, powstały z okazji obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przedstawia losy czterech Polaków pochodzenia żydowskiego są żywym zapisem ludzkiej odwagi, lojalności i miłości zestawionymi z okrucieństwem, śmiercią i nienawiścią.
Dybuk, fot. Katarzyna Brewińska

Dybuk, fot. Katarzyna Brewińska

Oprócz działań teatralnych, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi będzie można zobaczyć wystawy zdjęć poświęconych pamięci Ofiar Holokaustu oraz plakatów dokumentujących historię Teatru Żydowskiego, wziąć udział w koncercie Danuty Stankiewicz zatytułowanym Pieśni Getta, a także wysłuchać wykładów Pani Profesor Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, doktora Pawła Szapiro i Jana Jagielskiego, poświęconych kulturze żydowskiej i stanowiących doskonałe dopełnienie prezentowanych działań artystycznych.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony 1 listopada 2005 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski. 27 stycznia został wybrany Dniem Pamięci jako rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Wszyscy ocaleni mają nam do przekazania niezwykle ważne przesłanie. Przesłanie o triumfie ludzkiego ducha i godności. Uratowani pozostają żywym dowodem na to, że tyrania nigdy nie zwycięży.(…) Ocaleni z Holokaustu nie pozostaną z nami na zawsze, ale dziedzictwo ich przetrwania musi pozostać żywe. Trzeba zachować historie uratowanych – organizować wydarzenia upamiętniające, uczyć o horrorze Holokaustu, a przede wszystkim poprzez stanowcze przeciwstawianie się ludobójstwu i innym poważnym zbrodniom. (…) Organizacja Narodów Zjednoczonych jest w pełni oddana tym celom. Zobowiążmy się wszyscy do zachowania i przekazywania pamięci o Holokauście – do uznania ludzkiej godności wszystkich ludzi bez wyjątku. (Sekretarz Generalny ONZ)

Dotychczas główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywały się w Auschwitz-Birkenau oraz w Warszawie, a od 2009 roku także w Rzeszowie. Tegoroczne łódzkie wydarzenia odbywające się w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza to pierwsze działania włączające miasto w uczczenie Dnia Pamięci.

"Historie dni zapomnianych", fot. Chrystian Orzeszko

"Historie dni zapomnianych", fot. Chrystian Orzeszko

Progam:

26 stycznia 2011 roku

 • 12.00 – Uroczyste otwarcie Dni Pamięci z udziałem organizatorów i gości oraz konferencja prasowa – foyer teatru
 • 13.30 – Wykład Pamięć (Jan Jagielski, Żydowski Instytut Historyczny) – foyer teatru
 • 15.00 – Wykład Władysław Szlengiel – poeta Getta Warszawskiego (dr Paweł Szapiro) – mała scena
 • 18.00 – Spektakl Obrachunek z Bogiem – mała scena
 • 19.00 – Spektakl Dybuk – duża scena

27 stycznia 2011 roku

 • 19.00 – Promocja albumu wydanego z okazji 60-lecia powstania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz wystawa zdjęć – siedziba Łódzkiego oddziału TSKŻ, ul. Pomorska 18
 • 16.00 – Wykład Teatr Żydowski: od Purim Szpilu do Zagłady (prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska) – mała scena
 • 17.30 – Pieśni Getta koncert Danuty Stankiewicz – foyer teatru
 • 19.30 – Spektakl Historie dni zapomnianych – mała scena
 • 19.00 – Spektakl Dybuk – duża scena

Wystawy:

 • Czy ktoś odmówił za nas Kadysz? – wystawa fotograficzna poświęcona pamięci Ofiar Holokaustu (we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym) – foyer teatru
 • Teatr Żydowski zaprasza…- wystawa plakatu z okazji 60-lecia Państwowego Teatru Żydowskiego – foyer teatru

Od 26 stycznia do 27 stycznia 2011 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
I łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dodaj komentarz