• 2011-01-17

Ernst Jandl w Austriackim Forum Kultury

19 stycznia 2011 roku o godzinie o godzinie 18.00 w siedzibie Austriackiego Forum Kultury odbędzie się prezentacja tomiku Ernsta Jandla Sielanki i inne wiersze/Idyllen und andere Gedichte. Spotkanie poprowadzi Ryszard Wojnakowski.

Sielanki i inne wiersze to wybór wierszy jednego z odnowicieli języka poezji niemieckojęzycznej po roku 1945. Jandl to twórca słuchowisk, wiedeńczyk i miłośnik jazzu. Nie widział sprzeczności między eksperymentem a innymi formami pisania. Jego wiersze dotykają krańcowych punktów ludzkiej egzystencji, docierając do strefy milczenia; poprzez osadzenie w konkrecie powszedniości unikają jednak fałszywego patosu i abstrakcji. Krytyczna analiza języka, niezrównane poczucie humoru i kunszt prostoty to znaki rozpoznawcze tej poezji.

Moją szczególną bliskość wobec wierszy Jandla i sympatię dla nich tłumaczę sobie między innymi jego wyczuleniem na trywialne doświadczenia codzienności, jego smutną wesołością,autoironią, wyczuciem komizmu i niesprawiedliwości społecznej, co jest rzadkością wśród autorów pracujących z językiem jako tworzywem.

Elfriede Gerstl, ze wstępu Bernharda Fetza

Ryszard Wojnakowski jest absolwentem filologii germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1983-1993 pracował jako redaktor w Wydawnictwie Literackim w Krakowie, od 1993 uprawia działalność translatorską i redaktorską jako wolny zawód. Otrzymał Nagrodę Promocyjną Fundacji Roberta Boscha (1994), nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1996), nagrodę miesięcznika Literatura na Świecie (2007) oraz Nagrodę Dedeciusa (2009). Jest inicjatorem i redaktorem serii współczesnej poezji austriackiej (ukazującej się od 2000 w Oficynie Literackiej, od 2002 w wydawnictwie Antykwa, a od 2007 w Oficynie Wydawniczej Atut).

Ernst Jandl Sielanki i inne wiersze/Idyllen und andere Gedichte
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
19 stycznia 2011 roku, godzina 18.00
Wybór i przekład: Krzysztof Jachimczak
Koncepcja i prowadzenie: Ryszard Wojnakowski
Wiersze przeczytają: Ryszard Wojnakowski oraz Sebastian Dudała & Monika Żukowska (Teatr Słowa Proscenium ze Szczecina)

Dodaj komentarz