• 2011-01-15

Człowiek, którzy przeżył koniec świata – Szymon Kobylarz w Gliwicach

21 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 w gliwickiej Czytelni Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Szymona Kobylarza Człowiek, którzy przeżył koniec świata. Wystawa będzie otwarta do 6 marca.

Człowiek, który przeżył koniec świata - plakat

Człowiek, który przeżył koniec świata - plakat

W 2012 roku ma nastąpić koniec świata, to prawie pewne. Bohatera mojego projektu, który kiedyś przywitał mnie tymi słowami mógłbym nazwać fanem tej teorii. Jako, że nie udzielił mi zgody na ujawnienie swoich personaliów, jego tożsamość musi zostać tajemnicą. (…) Gdy tłumaczyłem mu, że ludzie po prostu lubią się bać, przerwał mi twierdząc, że on się niczego nie boi. Wręcz przeciwnie, chłodna analiza pozwoliła mu znaleźć bezpieczny sposób na przetrwanie. Wystarczy odpowiednio wcześniej wysłać się na orbitę okołoziemską by tam spokojnie przetrwać zawieruchę. Powiedział też, że jest bliski ukończenia i że dzięki temu będzie mógł przeżyć koniec świata. Pokażę ci – zawołał. A to, co zobaczyłem później, zapamiętam chyba do końca życia.

Szymon Kobylarz

Szymon Kobylarz (ur. 1981) – malarz, twórca makiet, instalacji i sytuacji przestrzennych. Jako jeden z ciekawszych przedstawicieli młodej sztuki polskiej, świadomie odchodzi od malarstwa na rzecz innych środków wyrazu, traktując eksperyment jako integralną część każdego projektu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie pracuje jako asystent. Członek grupy artystycznej Ośmiornica.

Ola Wojtkiewicz – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk i kurator. Wykłada historię sztuki w Szkocji; publikuje w prasie polskiej i brytyjskiej. Pracuje w National Gallery w Edynburgu.

Szymon Kobylarz, Człowiek, który przeżył koniec świata
Czytelnia Sztuki w Gliwicach
21 stycznia – 6 marca 2011
kurator: Ola Wojtkiewicz

Dodaj komentarz