• 2011-01-14

1/100 – nowy cykl filmowy w warszawskim kinie Atlantic

22 stycznia 2011 roku w warszawskim kinie Atlantic odbędzie się pierwszy z serii pokazów filmowych organizowanych przez Against Gravity, festiwal Planete Doc i Kino Atlantic.

film Para do życia

Kadr filmu Para do życia

Jak piszą organizatorzy, cykl jest adresowany do wszystkich, którzy czują, że prawdy nie dowiedzą się z mediów, a siedzenie przed komputerem ich męczy, albo też po prostu lubią festiwal Planete Doc i chcą oglądać festiwalowe filmy nie tylko w maju.

W programie:

1. styczeń (22.01)

Para do życia (Steam of life) reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen (2010), premiera kinowa 4 luty

Intrygująca opowieść o fińskich mężczyznach, którzy spotykają się w rozmaitych, często niezmiernie oryginalnych saunach (np. zaaranżowanych w budce telefonicznej, czy przyczepie kempingowej) i prowadzą wciągające opowieści o życiu. Film jest fińskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. To pierwszy w historii przypadek, aby kraj wystawił film dokumentalny do walki o nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej w tej kategorii. „Para do życia” jest również nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej i otrzymała nagrodę główną Millennium Award na festiwalu Planete Doc Review w 2010 roku.

GOŚĆ: Tomasz Raczek

2. luty (26.02)

Szalona miłość – Yves Saint Laurent (L’Amour Fou) reż. Pierre Thoretton (2009),premiera na festiwalu Planete Doc w maju

Yves Saint Laurent zbudował jedno z największych imperiów modowych i jest jednym z najbardziej znanych w historii kreatorów mody. Film opowiada o karierze kultowego projektanta, jego wieloletnim związku z Pierrem Bergé i decyzji pary o wystawieniu na aukcję cennej kolekcji dzieł sztuki.

GOŚĆ: Joanna Klimas

3. marzec

Niedokończony film (A Film Unfinished) reż. Yael Hersonski (2009), premiera kinowa kwiecień

Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść, jak się okazuje, została zmanipulowana i służyła celom propagandowym. Yael Hersonski pokazuje, jak precyzyjnie naziści sterowali i wpływali na masową opinię przekłamując rzeczywistość w getcie i angażując do wielu scen aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji. Film otrzymał Nagrodę Grand Jury Prize na festiwalu Hot Docs w Toronto w 2010 roku.

GOŚĆ: Marcel Łoziński

4. kwiecień

Życie Jane (Jane’s Journey) reż. Lorenz Knauer (2010), premiera na festiwalu Planete Doc w maju

Filmowa biografia Jane Goodall – ikony ekologii, autorytetu w dziedzinie nauki, propagatorki praw zwierząt i działaczki społecznej, która od lat 60. prowadziła pierwsze tego typu poważne badania nad szympansami. O bohaterce opowiadają m.in. Angelina Jolie i Pierce Brosnan. Jane Goodall będzie gościem 8. festiwalu Planete Doc w maju tego roku.

GOŚĆ: Martyna Wojciechowska

5. maj

Erotic Man reż. Jørgen Leth (2010), premiera na festiwalu Planete Doc w maju

Najnowszy film czołowego twórcy Dogmy, ikony eksperymentalnego kina dokumentalnego i nauczyciela Larsa von Triera. Filmowa opowieść o erotycznej naturze człowieka, pokazana za pomocą dokumentów, listów, zdjęć i utworów lirycznych poświęconych ludzkiemu erotyzmowi.

GOŚĆ: Arkadiusz Jakubik oraz Bartek Topa

6. czerwiec

Nad morzem (Alamar) reż. Pedro González Rubio (2009), premiera na festiwalu Planete Doc w maju

Przed nieuniknionym rozstaniem, młody człowiek z plemienia Majów i jego pięcioletni syn Natan postanawiają ruszyć w epicką podróż, aby obejrzeć jedną z największych i najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Film meksykańskiego reżysera Pedra Gonzáleza Rubio opowiada o relacji łączącej ojca i syna oraz harmonii, która istnieje pomiędzy ludźmi a przyrodą.

GOŚĆ: Maciej Stuhr

Dodaj komentarz