• 2011-01-13

Mansztajn nominowany do Sztormu Roku

Jakobe Mansztajn – trójmiejski poeta, laureat Silesiusa 2010 w kategorii Debiut Roku został nominowany do Sztormu Roku 2010 w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto za tom Wiedeński high-life.

Jakobe Mansztajn

Jakobe Mansztajn

Wiedeński high-life przyniósł już Mansztajnowi statuetkę Silesiusa, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Teraz walczy o tytuł Sztormu Roku. W uzasadnieniu tej nominacji napisano: zgromadzone w nim wiersze to ujęty w ciekawą formę zapis trudnych do wyrażenia emocji, związanych z miłością, umieraniem i dojrzewaniem, dla którego tłem jest delikatnie zarysowany obraz gdańskiego blokowiska.

27-letni sopocki poeta uporczywie szuka własnego języka, prowadząc odbiorcę w świat mnożących się pytań, nieustannego, przedśmiertnego reisefieber i onirycznych zapisków. Adam Przegaliński w recenzji debiutanckiego tomu poezji Jakobe napisał: Cień śmierci zawsze jest obecny w tych wierszach – przewija się wzdłuż jak taśma wideo na funkcji slow motion. Koledzy z dzieciństwa odchodzą na zawsze, wchłania ich nieznany żywioł i trzeba ich żegnać, jak w wierszu Ziemia Marcina. To bardzo plastyczny opis, zręcznie utkany oszczędnymi środkami.

Jakobe Mansztajn, urodzony w 1982 roku to poeta i bloger, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego Korespondencja z ojcem, współautor cyklicznej imprezy poetyckiej k3 sopot slam. Publikował już m.in. w Portrecie,  Fa-arcie, Gazecie Wyborczej, Ricie baum i Pograniczach. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2010 za Debiut Roku.

Plebiscyt Sztorm Roku Gazeta Wyborcza Trójmiasto organizuje już po raz szósty, przyznając nagrody w ośmiu kategoriach: teatr, literatura, rock/pop/jazz/muzyka alternatywna, muzyka klasyczna, sztuki plastyczne, film i multimedia, organizator oraz wydarzenie.

Dodaj komentarz