• 2011-01-13

Ludzie Boga – pokaz przedpremierowy w Kinie pod Baranami

19 stycznia 2011 roku, na dziewięć dni przed polską premierą, w krakowskim Kinie Pod Baranami zobaczyć będzie można Ludzi Boga Xaviera Beauvois. Film, po którym w sali Pałacu Festiwalowego w Cannes zapadła nabożna cisza.

Ludzie Boga, reż Xavier Beauvois

Ludzie Boga, reż Xavier Beauvois

Ludzie Boga – zdobywca Grand Prix i nagrody Jury Ekonomicznego ubiegłorocznego MFF w Cannes – to oparta na faktach historia mnichów, mieszkających w klasztorze u podnóża gór Atlas w algierskim Tibhirine. Przez lata żyli oni w całkowitej symbiozie z muzułmańską ludnością, służąc jej i pomagając bez śladu nawracania. Kiedy w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by cystersi opuścili Tibhirine. Decyzję podjąć musieli jednak sami mnisi. W nocy z 26 na 27 marca 1996 roku grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do klasztoru i uprowadziła siedmiu mnichów. Dwa miesiące później odnaleziono ich ciała. Okoliczności ich śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione.

Ludzie Boga to piąty film w dorobku reżyserskim Xaviera Beauvois. W rolach głównych wystąpili wybitni francuscy aktorzy: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin.

Polska premiera filmu zaplanowana jest na 28 stycznia.

Ludzie Boga, reż Xavier Beauvois
pokaz przedpremierowy, 19 stycznia 2011 roku
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Dodaj komentarz