• 2011-01-12

Wystawa malarstwa Anny Orbaczewskiej w Gdańsku

14 stycznia 2011 roku o godz. 19.30 w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy Anny Orbaczewskiej Nigdy nic nie wiadomo. Wystawę będzie można oglądać do 4 lutego 2011 roku.

Nigdy nic nie wiadomo - zaproszenie

Nigdy nic nie wiadomo - zaproszenie

Obrazy Anny Orbaczewskiej to wieloelementowa, często ujęta w cykle opowieść o malarstwie i emocjach. Są tu dwa składniki, których kontrast – równowaga lub jej brak determinuje wymowę każdego obrazu – żadne bez wyjątku dzieło Orbaczewskiej nie obywa się bez malarskiego podmiotu i obecności wyczuwalnej atmosfery napięcia projektowanej na ten podkład. Można pokusić się o stwierdzenie, że obraz – rozumiany jako image – dla Orbaczewskiej jest początkiem i punktem wyjścia. Przedstawione na obrazach sytuacje i sylwetki są właściwie zwyczajne, banalne (spacer nad morzem, po łące, dzieci). Ich kompozycja jest skonstruowana pozornie od niechcenia, przypadkowa. Podstawą tych obrazów są często fotografie, ale nie takie które trafią do rodzinnego albumu jako udane.

Możemy praktykę podejmowania się pracy nad kompozycjami tak nieoczywistymi zinterpretować jako symptom podstawowej, leżącej u samych źródeł twórczości Orbaczewskiej niezgody – uchylenia się od dyktatu podobania się, ładności i atrakcyjności. Ten wątek – odmowy a wręcz odrazy dla atrakcyjności – przenika wszystkie warstwy jej twórczości – poprzez wspomniany dobór kompozycji, charakterystyczne, bezceremonialne potraktowanie warstwy malarskiej (rozmazania, niedokończenia, zacieki, umowność), poprzez tytuły obrazów aż po liczne wypowiedzi samej artystki. Wątek uciekania / odwracania się od przymusu i konwencji spina i spaja wszelkie aspekty jej malarstwa – od formalnych po znaczeniowe – tym samym stanowi dowód ścisłego ukierunkowania jej poszukiwań artystycznych.

Anna Orbaczewska, Double

Anna Orbaczewska, Double

Anna Orbaczewska – ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku ( wydział malarstwa i grafiki). Wystawiała swoje prace w galeriach w całej Polsce i zagranicą.
Kurator: Iwona Bigos

14 stycznia 2011 roku, godz. 19.30
Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
Wernisaż wystawy Anny Orbaczewskiej Nigdy nic nie wiadomodo
Wystawę będzie można oglądać do 4 lutego 2011 roku.

Dodaj komentarz