• 2011-01-12

Wybrane z kolekcji 1

14 stycznia 2011 roku o godzinie 18.30 w Galerii Spokojna 15 w Warszawie.odbędzie się otwarcie wystawy Wybrane z kolekcji 1. Na wystawę zapraszają Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu i Akademia Sztuk Pieknych w Warszawie. Pokazane zostaną dzieła: Zbigniewa Warpechowskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Jana Stanisława Wojciechowskiego, Andrzeja Dłużniewskiego, Krzysztofa Zarębskiego i Jerzego Lewczyńskiego.

Marek Kijewski, Zombie

Marek Kijewski, Zombie

Celem projektu jest prezentacja i ukazanie procesu budowy jednej z najmłodszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce, jaką są zbiory Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Wybrane z kolekcji to wystawa dokumentująca działalność najważniejszych artystów – autorów powstających zbiorów. Wśród wystawionych, znajdą się dzieła artystów, którzy odegrali bardzo ważną rolę w kształtowaniu polskiej sztuki nowoczesnej. Realizacje i dokumentacje działań Zbigniewa Warpechowskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Jana Stanisława Wojciechowskiego, Andrzeja Dłużniewskiego, Krzysztofa Zarębskiego, Jerzego Lewczyńskiego, w powyższym kontekście należą do najbardziej wartościowych.

Znaczenie dzieł wymienionych tu artystów jest tym większe, że ich autorzy, z wyjątkiem Zbigniewa Gostomskiego, nie byli dotychczas reprezentowani w radomskich zbiorach. Warto więc podkreślić logikę koncepcji budowy kolekcji Centrum. Jednym z jej priorytetów jest obiektywizacja i uzupełnienie białych plam radomskiej kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego , która kilka lat temu stała się bezpośrednią przyczyną powołania Centrum.

Zbigniew Gostomski,Dom

Zbigniew Gostomski,Dom

Grupę wyróżniających się na wystawie dzieł uzupełniają prace Pawła Susida, Roberta Rumasa, Wojciecha Zasadniego, Ryszarda Ługowskiego, Wiesława Łuczaja, Jerzego Czuraja, Sławomira Marca i Leszka Oprządka. W galerii ASP obejrzeć tez będzie można realizację duetu Kijewski/Kocur (Marek Kijewski, Małgorzata Malinowska) zatytułowaną Zombie (Portret konny Andy’ego Warhola) nieobecną podczas inauguracji projektu w listopadzie 2010 w siedzibie Elektrownia. Pierwszy raz w ramach działań wystawienniczych Elektrowni zostanie również zaprezentowane działo Zbigniewa Gostomskiego Dom, zakupione do kolekcji już w trakcie przygotowywania wystawy.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu od początku swojej działalności tworzy własną kolekcję sztuki, która w przyszłości, zgodnie z założeniami leżącymi u podstaw powołania instytucji, ma połączyć się ze zbiorami sztuki współczesnej radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W ten sposób w Radomiu powstanie jedna wspólna kolekcja sztuki współczesnej, głownie polskiej, urozmaicona przez zespół eksponatów twórców zagranicznych. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie od 2008 roku łączy umowa o współpracy. Przygotowywana wystawa jest jednym z realizowanych wspólnie projektów. Druga część wystawy, na której zaprezentowane zostaną działa artystów – przedstawicieli nurtu geometrycznego, planowana jest wiosną 2011 roku.

14 stycznia 2011r.
Galeria Spokojna
Warszawa

Dodaj komentarz