Wystawa Anny i Adama Witkowskich Domownicy w Warszawie

14 stycznia 2011 roku o godz. 19.00 w Galerii Kordegarda (filii Zachęty Narodowej Galerii Sztuki) w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Anny Witkowskiej i Adama Witkowskiego Domownicy. Wystawę będzie można oglądać do 27 lutego 2011 roku.

Domownicy

Domownicy

Wystawa prezentuje prace pary twórców młodej generacji – Ani i Adama Witkowskich mieszkających i pracujących w Gdańsku. Autorzy poddali artystycznej analizie własny dom/mieszkanie, architekturę galerii, a także siebie jako domowników (poszukujących poczucia bezpieczeństwa) oraz swoją pozycję jako artysty w społeczeństwie.

Poproszeni o przygotowanie wystawy w Projekcie Kordegarda, w ramach miejsko-architektonicznego cyklu Pokój z widokiem, artyści zaczęli od starannego przyjrzenia się przestrzeni. Proces konstruowania wystawy przypominał pracę archeologów próbujących odkryć historię, pierwotne funkcje danego pomieszczenia. Artyści tropili także granice pomiędzy przestrzenią uporządkowaną/publiczną/oficjalną, a tą brzydką/prywatną/ukrytą. Odkrywanie odbywało się jednak nie przez odejmowanie poszczególnych archeologicznych warstw, a raczej przez dublowanie zastanych elementów struktury wnętrza, czasem stworzenie dzieł wchodzących z nimi w ironiczny dialog. Podobna strategia została też przez artystów użyta w procesie doboru na wystawę istniejących już wcześniej prac. Przenosząc fragmenty prywatności do otwartej dla publiczności przestrzeni galeryjnej, Ania i Adam Witkowscy w zabawny sposób mówią o genezie swojej sztuki, pytają samych siebie, do jakiego stopnia ich najbliższe codzienne otoczenie — dom, mieszkanie oraz sytuacja dwojga artystów stanowiących rodzinę, mieszkających razem i często w domu pracujących — wpływa na ich twórczość. Pracują razem lub osobno. Tym razem zbudowali wspólną wystawę, na której ich indywidualne dzieła wchodzą ze sobą w dialog, uzupełniają się lub spierają się ze sobą, walczą o własne miejsce — podobnie jak to czasem robią domownicy.

Wystawę Domownicy można czytać jak historię o płynnej granicy między twórczością a prywatnością artysty — o tym, że inspiracją do powstania dzieła mogą się stać banalne przedmioty, które wyjęte z codziennego kontekstu i przeniesione do publicznej sfery galerii, zaczynają żyć własnym życiem, opowiadać niezwykłe, poetyckie historie.

Twórczość Ani Witkowskiej i Adama Witkowskiego bywa często interpretowana w kategoriach metafizyki codzienności, działań rodzinnych na polu sztuki, zacierania granic gatunkowych. Subiektywność architektury, podobieństwo ludzkich doświadczeń, zabawa z zastanym kontekstem, dzieła przygotowane specjalnie z myślą o tej ekspozycji – wszystkie te elementy uważny widz odnajdzie na wystawie Domownicy. Swego rodzaju ironiczne jej podsumowanie stanowi tryptyk Adama Witkowskiego Almost Paradise.

Ania Witkowska urodziła się w 1978 roku w Bydgoszczy. Studiowała grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1999–2003). Zajmuje się sztuką wizualną i projektowaniem graficznym.

Adam Witkowski urodził się w 1978 roku w Bydgoszczy. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1998 – 2004). Zajmuje się sztuką wizualną oraz dźwiękiem i muzyką (projekty radiowe, muzyka teatralna, muzyka filmowa, nagrania terenowe).

14 stycznia 2011 roku, godz. 19.00
Galeria Kordegarda (filia Zachęty Narodowej Galerii Sztuki) w Warszawie
ul. Gałczyńskiego 3
Otwarcie wystawy Anny Witkowskiej i Adama Witkowskiego Domownicy
Wystawę będzie można oglądać do 27 lutego 2011 roku.

Dodaj komentarz