Wernisaż wystawy Mógłbym żyć w Afryce we Wrocławiu

28 stycznia 2011 roku o godz. 19.00 w Galerii Awangarda/ BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej odbędzie się wernisaż wystawy Mógłbym żyć w Afryce / I Could Live in Africa. Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2011 roku.

Grupa Luxus, okładka magazynu Luxus, wyd. bez numeru (w chronologii nr.5), data wydania 20 maj 1985

Grupa Luxus, okładka magazynu Luxus, wyd. bez numeru (w chronologii nr.5), data wydania 20 maj 1985

Wystawa Mógłbym żyć w Afryce jest propozycją odbycia wyprawy w egzotyczne, z dzisiejszej perspektywy, lata ’80. Wtedy po gorącym sierpniu (porozumienia sierpniowe) nastąpił zimny grudzień 1981, do kin miał wejść Czas Apokalipsy, a na ulice wjechały wozy opancerzone. Telewizja i radio nadawały zatroskanego generała Jaruzelskiego, cedzącego ogłoszenie stanu wojennego. Zamknięto granice, wprowadzono godzinę milicyjną. W sklepach były puste półki, przed nimi kolejki. Przerywano dostawy prądu i gazu, reglamentowano benzynę. Pokolenie wchodzące w dorosłe życie stanęło przed perspektywą zamrożenia walącego się systemu, totalnej beznadziei, braku przyszłości. Dbać o to miały czołgi i SB. Władza centralna niemal w pełni kontrolowała środki produkcji i dystrybucji. Oficjalny obieg był skompromitowany, drugi obieg podporządkowany politycznej walce z komunistycznym reżimem. Opozycja za najważniejszego sojusznika miała kościół katolicki. Zamknięto kina, teatry, galerie. Młoda generacja do wyboru miała cyniczne robienie kariery w oficjalnych strukturach, opozycyjne podziemie lub abnegację.

Z jednej strony otaczał ją propagandowy fałsz, z drugiej Radio Wolna Europa, bibuła, polityczne manifestacje i wystawy przykościelne. Brakowało powietrza, młodzi się dusili. Nastąpiła subkulturowa erupcja.

Powstał trzeci obieg – muzyka nagrywana podczas koncertów krążyła na kopiowanych kasetach, powstawały fanziny, na murach pojawiły się wywrotowe graffiti, postawę manifestowano ubiorem, fryzurą. W sztuce nastał powrót do ekspresji, prymitywnych kształtów i skojarzeń, sięgano po śmieci i odpadki popkultury, stosowano kolaż i szablony. Wernisaże wystaw, które organizowano w prywatnych lub przejętych miejscach, zamieniały się w spontaniczne, improwizowane happeningi, połączone z hulanką, koncertami. Powstawały ręcznie robione samizdaty i artziny (druk był wtedy ściśle kontrolowany). Choć nie było do śmiechu, zaczęto otwarcie szydzić z totalitarnej władzy, z propagandy, kpić z oficjalnej kultury, z mediów masowych, z hierarchii kościoła katolickiego, z obłudy obyczajowej. Koncerty stawały się grupowym, ekstatycznym rytuałem, uwalniała się podczas nich skumulowana energia.

Wystawa Mógłbym żyć w Afryce wzięła swój tytuł z filmu o postpunkowej, reggae‘owej grupie Izrael, nakręconego przez młodego Holendra, Jacquesa de Koninga, który pod koniec trwania stanu wojennego wylądował w Polsce i rozmawiając z członkami zespołu próbował zrozumieć, co tu się dzieje. Wystawa skupia się na takich formach reakcji na rzeczywistość lat 80., które wyrażały się w anarchicznym sprzeciwie wobec zakleszczonego systemu, na szukaniu alternatywnej ekonomii działania i spontanicznych, prymitywnych sposobach komunikacji opartych na samoorganizacji, DIY, kopiowaniu, wymianie. Na bezkompromisowym zaangażowaniu i jednoczesnym szukaniu dystansu. Jest o dzikich czasach, kiedy palono zioła i odlatywano z Babilonu – do ciepłych krajów.

Wystawa I Could Live in Africa, wyprodukowana przez Witte de With we współpracy z Nicolausem Schafhausen i Anne-Claire Schmitz, prezentowana była dotąd w Ursula Blickle Stiftung w Kraichtal-Unteröwisheim (2009), Witte de With Centre for Contemporary Art w Rotterdamie (2010) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2010).

Nowa edycja poszerzona została o kolejne prace i dokumentacje z lat 80., przygotowane specjalnie do pokazu w Galerii Awangarda BWA Wrocław.

Na wystawie zaprezentują się tacy artyści jak:

 • Mirosław Bałka
 • Krzysztof Bednarski
 • Mirosław Filonik
 • Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski
 • Koło Klipsa (Leszek Knaflewski)
 • Jacques de Koning
 • Zbigniew Libera
 • grupa Luxus
 • Jarosław Modzelewski
 • Neue Bieriemiennost
 • Włodzimierz Pawlak
 • Józef Robakowski
 • Darek Skubiel i Zdzisław Zinczuk
 • Marek Sobczyk
 • Jerzy Truszkowski

Kurator: Michał Woliński
Współpraca: Joanna Stembalska

28 stycznia 2011 roku, godz. 19.00
Galeria Awangarda / BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
Wernisaż wystawy Mógłbym żyć w Afryce / I Could Live in Africa
Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2011 roku.

Dodaj komentarz