• 2011-01-11

Spektakle operowe studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach

W dniach 14 stycznia i 15 stycznia 2011 roku o godz. 18.00 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu odbędą się 2 spektakle operowe w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Będą to: Siostra Angelica Giacomo Pucciniego oraz Telefon Gian Carlo Menottiego.

Giacomo Puccini – Siostra Angelica – opera dramatyczna w 1 akcie

Realizacja:

  • Reżyseria: Wiesław Ochman
  • Kierownictwo muzyczne : Michał Klauza
  • Przygotowanie chóru: Aleksandra Paszek-Trefon
  • Scenografia: Magdalena Paleczna, Anita Szczurowska
  • Akademicka Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademii Muzycznej

Siostra Angelica to jedna z mniej znanych oper twórcy Cyganerii, Toski i Turandot – Giaccomo Pucciniego. Powstała w roku 1918 i wraz z Płaszczem oraz Gianni Schicci – kolejnymi jednoaktowymi operami – tworzy tryptyk, który zwykle wykonuje się w czasie jednego teatralnego wieczoru. Prapremiera tych oper miała miejsce w 1918 r. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Spośród trzech części Tryptyku opera Siostra Angelica pojawia się na operowych scenach najrzadziej. Bohaterka opery, tytułowa siostra Angelica, to zakonnica, która trafiła do klasztoru z powodu nieślubnego dziecka. Wyrzekając się świata, nie zrezygnowała jednak z miłości matczynej, która nadaje sens jej życiu w odosobnieniu. Ale tylko do momentu, gdy w klasztorze pojawia się ciotka Angeliki z wieścią, że jej kilkuletni synek nie żyje. Zakonnica postanawia popełnić samobójstwo… Angelica zrywa w ogrodzie trujące zioła i przygotowuje z nich napój. Po zażyciu trucizny uświadamia sobie nagle wielki grzech samobójstwa. Zrozpaczona wzywa pomocy Matki Boskiej. Drzwi kościoła otwierają się i staje w nich Madonna z chłopczykiem o jasnych włosach. Angelica wyciąga ręce do syna i umiera.

Gian Carlo Menotti – Telefon – albo miłość we troje - opera komiczna w 1 akcie

Realizacja:

  • Reżyseria: Beata Dzianowicz
  • Scenografia: Dagmara Walkowicz, Berta Witkowska (studenci ASP)
  • Kierownictwo muzyczne: Michał Klauza
  • Akademicka Orkiestra Symfoniczna

Kompozytor Gian Carlo Menotti urodził się w 1911 r. we Włoszech. Komponował od siódmego roku życia; pierwszą operę napisał w 1923 r. Studiował w Konserwatorium Verdiego w Mediolanie, a po wyjeździe do USA – w Philadelphia’s Curtis Institute of Music. Krótka opera komiczna Telefon powstała w 1946 r. jako uzupełnienie innego równie krótkiego utworu – Medium i do dziś jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł Menottiego. Za następną operę, już pełnowymiarową - Konsul, Menotti zdobył w 1954 r. nagrodę Pulitzera. Telefon to jednoaktówka, skomponowana dla sceny Ballet Society, lekka, błyskotliwa komedia w stylu opera buffa. Po premierze krytyka ogłosiła: Evviva Menotti!, nastąpiła wtedy rzecz niespotykana, bowiem po raz pierwszy w dziejach, opera jako gatunek sztuki trafiła na Broadway! Jeden z szacownych teatrów broadwayowskich, specjalizujący się w przedstawieniach dramatycznych i musicalach, w 1947 wystawił razem Medium i Telefon.

Telefonowi blisko do musicalu, farsy, komedii romantycznej. Jednoaktówka miała swoją premierę prawie 60 lat temu. Od tego czasu nabrała wielu znaczeń, ale do dziś posiada jedno szczególne przesłanie. Mamy techniczne nowinki, telefony komórkowe, internet, a nie mamy czasu dla drugiego człowieka. Łatwiej nam się porozumieć za pomocą mediów, niż stojąc blisko siebie…

Menotti nie tylko komponował muzykę, ale także sam pisał libretta do swoich oper.

Treść jest niemal banalna: Ben jest zapracowanym i zabieganym człowiekiem interesu, właśnie szykuje się do służbowego wyjazdu. Lucy to jego ukochana. Kochankowie – jak większość współczesnych par – mają dla siebie mało czasu. Dość powiedzieć, że kłopoty z komunikacją urastają do rangi poważnego problemu. Pewnego dnia Ben przynosi do domu paczkę, a w niej… telefon… Ale czy będzie on rozwiązaniem dla sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie? Właśnie, posłuchajcie Szanowni Państwo, bawiąc się przy tym tą krótką formą.

14 stycznia i 15 stycznia 2011 rokum, godz. 18.00
Opera Śląska w Bytomiu
Siostra Angelica Giacomo Pucciniego oraz Telefon Gian Carlo Menottiego.

Dodaj komentarz