Wokół książki Doktryna szoku Naomi Klein

14 stycznia 2011 roku o godz. 17.00 w kinie studyjnym Kinematograf w Łodzi odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Michaela Winterbottoma Doktryna Szoku (The Shock Doctrine, 2009). Po projekcji organizatorzy zapraszają do dyskusji o filmie i o książce Naomi Klein, na podstawie której został nakręcony.

O filmie:

To była ważna książka. Nawet bardzo ważna. Dwa lata temu Naomi Klein stała się globalnym bestsellerem, który obudził miliony uśpionych umysłów i przeorał sporą grupę zatwardziałych neoliberalnych mózgów. Sam Alain Greenspan – wtedy jeszcze globalny autorytet rynków finansowych – odbył z Klein poważną debatę, a Jeffrey Sachs – współautor głośnych terapii szokowych w Boliwii, Polsce i Rosji – w dużym stopniu przyznał Naomi Klein rację. Ale książka – choćby się nie wiem jak dobrze sprzedała (a Doktryna Szoku sprzedała się wspaniale) i choćby miała nie wiadomo ile recenzji, omówień, odniesień we wszelkich możliwych mediach – jest jednak tylko książką, czyli elitarnym, jeśli nie niszowym, kanałem komunikacji. Nawet najlepsza i najważniejsza książka dociera tylko do tych, którzy kultywują czytanie, a ich jest może dwa procent.

Filmowa Doktryna szoku, która właśnie wchodzi na ekrany, jest więc wydarzeniem również i w tym sensie, że może dotrzeć do przynajmniej dziesięciokrotnie większej grupy odbiorców. Mam nadzieję, że dotrze. Bo jest to film niezwykły.

- Jacek Żakowski, Film

O książce:

Kryzys, który zaczął się u schyłku pierwszej dekady XXI wieku potwierdza, że solidnie udokumentowane tezy obu ważnych książek Naomi Klein  –  No Logo i Doktryny szoku  –  były niestety trafne. Bardziej trafne niż zapewnienia entuzjastów wolnorynkowej wersji globalizacji. Kto chce zrozumieć, co się dzieje ze światem, musi wiedzieć, skąd się wzięła i jak działa opisana w tej książce neoliberalna szokowa doktryna modernizacyjna.

Jacek Żakowski, Polityka

Doktryna szoku to prawdziwy proces wytoczony neoliberalnej wersji kapitalizmu. […] To jedna z tych książek, które nie tylko interpretują świat, ale też mają go zmienić.

Przemysław Wielgosz, Le Monde diplomatique — edycja polska

Gośćmi spotkania będą:
Roman Kurkiewicz, dziennikarz, felietonista „Przekroju”, wykładowca w Collegium Civitas
Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika Le Monde Diplomatique

Doktryna szoku – film i rozmowa wokół książki Naomi Klein w kinie studyjnym Kinematograf (Plac Zwycięstwa 1, Łódź)
piątek, 14 stycznia 2011 o godz. 17.00

Dodaj komentarz