Happening Zdzisława Nitki we wrocławskiej galerii Entropia

18 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 we wrocławskiej galerii Entropia odbędzie się happening Zdzisława Nitki Don’t Think Twice It’s All Right. Wystawę prac artysty będzie można oglądać w dniach 18 – 22 stycznia.

Zdzisław Nitka, Bob Dylan

Zdzisław Nitka, Bob Dylan

Gest malarski w najczystszej postaci utożsamiam z obrazami Franza Kline’a, Pollocka i de Kooninga – artystów, których bardzo podziwiałem w młodości. Przez jakiś czas uczyłem się malarstwa korzystając z ich lekcji, a i do tej pory – chociaż moje obrazy są przedstawiające – ciągle towarzyszy mi gestualny sposób pracy. Gest jest dla mnie przednią zabawą, która w sztuce wydaje się być sprawą priorytetową. Gest jest poddaniem się działaniu przypadku bo dobrze jest zasypać świadomość twórczą. Gest jest wspaniały. Napisał mi receptę na sztukę: Podejdź do płótna, uderz je! Nie myśl dwa razy. - Zdzisław Nitka, XII 2010

Zdzisław Nitka, Neil Young

Zdzisław Nitka, Neil Young

Zdzisław Nitka - urodzony 26.01.1962 r. w Obornikach Śl. W dwunastym roku życia, oglądając reprodukcję obrazu Maurice’a Vlamincka Parowiec postanawia zostać malarzem. 1976-1981 Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Lekcje z Jerzym Rosołowiczem i Zbigniewem Paluszakiem. W latach 1982-1987 studiuje malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i otrzymuje dyplom pod kierunkiem prof. J. Hałasa. Od 1988 r. jest nauczycielem akademickim w rodzimej uczelni.

Nitka jest malarzem i rysownikiem, zajmuje się również drzeworytem, rzeźbą, happenningiem i książką artystyczną. W latach 80. korespondował z G.Baselitzem, wybitnym artystą niemieckim, który dedykował mu pracę na papierze ‘Maler Nitka’.

Zdzisław Nitka, Enzo Cucchi

Zdzisław Nitka, Enzo Cucchi

Trzecia odsłona nowego projektu Gesty malarskie otwartego na działania i zdarzenia odnoszące się umownie do malarstwa. Organizatorzy zapraszają artystów i widzów do akcji, które mogą mieć charakter eksperymentu z różnymi mediami i formami wyrażania ekspresji w kontekście gestu malarskiego; sytuacji, w których ów gest uaktywnia proces twórczy a także stymuluje i poszerza odbiór sztuki i samego malarstwa. Koordynator projektu: Andrzej Rerak Galeria Entropia

Zdzisław Nitka, Don’t Think Twice It’s All Right
Galeria Entropia we Wrocławiu
18-22 stycznia 2011

Dodaj komentarz