• 2011-01-08

W krainie smoków, gór, chmur i wodospadów

Od 12 stycznia do 11 lutego 2011 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się tajwańska wystawa W krainie smoków, gór, chmur i wodospadów…Krajobraz według Liao Ci Fu.

Liao Ci Fu

Liao Ci Fu

Liao Ci Fu, autor wszystkich dzieł jest wybitnym przedstawicielem stylu malarskiego Shan shui a jego prace po raz pierwszy zostaną pokazane w Europie.

Shan shui dosłownie znaczy góra-woda i taka tematyka dominuje w przedstawieniach tego stylu. Góry w mentalności chińskiej zawsze postrzegane były jako święte miejsca, gdzie swoje domy mają nieśmiertelne dusze. Zainteresowania filozoficzne i mistyczne konotacje z naturalizmem, mogły przyczynić się do powstania i rozwoju malarstwa pejzażowego w Chinach.  Obrazy Shan shui to przedstawienia nie tego co malarz widzi w naturze, ale raczej przedstawienie tego co o niej myśli.

Zasady malarstwa pejzażowego Shan shui podlegają rygorystycznym, niemal mistycznym wymaganiom równowagi pomiędzy kompozycja a formą. Kompozycja musi być zgodna z teorią pięciu elementów reprezentujących różne części świata przyrody, a te z kolei różną kolorystykę.

Elementy w pozytywnej interakcji winny być stosowane razem np. ziemia i ogień malowane przez pejzażystę w tonacji żółci i czerwieni, natomiast elementy o negatywnej interakcji jak ogień i woda nie powinny być używane razem. Góry, rzeki, wodospady malowane są głównie tuszem, rzadziej przy użyciu konwencjonalnych farb.

Styl Shan shui stał się inspiracją dla innych dziedzin sztuki i znalazł swoje odzwierciedlenie w poezji, w animacji i filmie a także w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu.

Liao Ci Fu

Liao Ci Fu

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia dla dorosłych i dla dzieci:
Wykład mistrza Liao Ci Fu na temat stylu malarskiego Shan shui – 13 stycznia  o godzinie 18.30
Warsztaty malarskie stylu Shan shui 14 i 15 stycznia (18.30 oraz 12.00)

Huczne obchody Nowego Roku Chińskiego w nocy z 3 na 4 lutego 2011 roku
Warsztaty dla dzieci – wycinanki chińskie- 2 lutego o godz. 16.30

Otwarcie 12 stycznia, środa, godz. 19.00
Wystawa czynna od 12 stycznia 2011 r. do 11 lutego 2011 r.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Ul. Kredytowa 1
Warszawa

Dodaj komentarz