• 2011-01-05

Konfrontacje w gliwickiej Czytelni Sztuki

Dnia 14 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 w Gliwickiej Czytelni Sztuki odbędzie się spotkanie Konfrontacje z udziałem Irmy Koziny, Jakuba Banasiaka i Szymona Kobylarza.

Spotkanie zainicjowały dyskusje wokół kończącej się 14 stycznia wystawy malarstwa Janusza Tarabuły oraz projekteu/instalacji Szymona Kobylarza. Tytułowe konfrontacje to nie tylko zderzenie dwóch odrębnych postaw artystycznych, to także próba odpowiedzi na pytania pozornie oczywiste: o pokoleniowość, wątki wspólne, krytyczność – także w odniesieniu do kilku generacji dzielących wymienionych twórców; wreszcie-próba odpowiedzi na kwestie palące o: status, stan, czy przyszłość młodego malarstwa w Polsce.

Dr hab. Irma Kozina – jest historykiem sztuki, wykłada na Uniwersytecie Śląskim i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorka wielu artykułów i wydawnictw indywidualnych dotyczących sztuki i architektury Górnego Śląska (ostatnio ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia modernizmu na), a także publikacji zbiorowych (m.in. Muzeum sztuki. Antologia).

Jakub Banasiak – jest właścicielem Galerii Kolonie w Warszawie, krytykiem, twórcą bloga krytykant.pl. Redaktor naczelny wydawnictwa 40000 Malarzy. Długoletni redaktor Obiegu; stały współpracownik Dziennika. Wydał książkę Zmęczeni rzeczywistością. Rozmowy z artystami, w której diagnozuje stan sztuk plastycznych w Polsce.

Szymon Kobylarz – jest malarzem makiet, instalacji i sytuacji przestrzennych. Jako jeden z najciekawszych przedstawicieli młodej sztuki polskiej, świadomie odchodzi od malarstwa na rzecz innych środków wyrazu, traktując eksperyment jako integralną część każdego projektu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie pracuje jako asystent w pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Zbigniewa Blukacza. Członek grupy artystycznej Ośmiornica.

14 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00
Czytelnia Sztuki
Ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice

Dodaj komentarz