• 2011-01-04

Finisaż wystawy Joanny Mląckiej

7 stycznia 2011 roku o godzinie 20.00 w warszawskim Centralnym Basenie Artystycznym odbędzie się finisaż wystawy Joanny Mląckiej.

Joanna Mlącka - Bez tytułu

Joanna Mlącka - Bez tytułu

O swoich pracach Joanna Mlącka mówi:

Interesuje mnie przedmiot materialny, należący do świata rzeczy zużytych, niepotrzebnych, często niedbale pozostawionych, bądź starannie zaaranżowanych przez człowieka w przestrzeni zupełnie dla nich nieprzeznaczonej. Wybieram przedmioty odarte ze swojej fabrycznej surowości, które zainteresowały mnie swoją formą i historią. Wyrywam je z kontekstu, ze swojego naturalnego środowiska i osadzam w wyabstrahowanej przestrzeni. Przestrzeń ta jest wynikiem moich wolnych skojarzeń i przywołań. Przedmioty te staram się pozbawić swojej pierwotnej funkcji. Poszukuję w nich pierwiastka metafizycznego, za pomocą którego mogłabym opowiedzieć o ważnych dla mnie rzeczach.

Za owo niecodzienne spojrzenie na rzeczy wyeksploatowane, za ich reanimację i wydobycie z przestrzeni niezauważalności i niepotrzebności cenią ją krytycy sztuki. Jarosław Modzelewski mówi o jej pracach:

Jej obrazy są inspirowane obserwacjami rejestrowanych fotografią obiektów, przedmiotów dość zaskakujących, raczej nie fotogenicznych. Artystka po prostu widzi je w obrazie. W procesie malowania stają się one zmonumentalizowanymi formami zawieszonymi w czysto malarskiej przestrzeni, gdzie kolor, jego nasycenie i transparentność zamieniają te prozaiczne rzeczy w twory nieomal obdarzone osobowością. O takich obrazach jak Pani Joanny mówi się mocne, są wyraziście zbudowane, silnie działają zestawieniami kolorystycznymi. Doświadczenia artystki z fotografią, która jest ważnym dla niej medium, wpływają zapewne na realistyczność jej obrazów i ważną w nich rolę materii malarskiej.


Joanna Mlącka (ur.1981 Mińsk Mazowiecki) Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W 2010 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Otrzymała też Aneks z Fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2009 roku odbyła staż stypendialny na Vysokiej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie w Pracownia Malarstwa i Innych Mediów prof. Daniela Fischera.

7 stycznia 2011, godz. 20.00
Centralny Basen Artystyczny
Warszawa ul. Konopnickiej 6

Dodaj komentarz