• 2011-01-03

Wyniki konkursu na projekt wystawy w Pawilonie Polonia

14 grudnia 2010 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się posiedzenie Jury konkursu na projekt wystawy reprezentującej Polskę na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki.

Yael Bartany, I zadziwi się Europa

Yael Bartany, I zadziwi się Europa

W skład Jury wchodzili: Bożena Czubak, Bartłomiej Gutowski, Donata Jaworska, Joanna Kiliszek, Katarzyna Kozyra, Anda Rottenberg, Karol Sienkiewicz, Stach Szabłowski, Monika Szewczyk, Adam Szymczyk, Agnieszka Tarasiuk i Hanna Wróblewska.

Końcowe oświadczenie Jury odnośnie wyniku konkursu brzmi:

Po burzliwej dyskusji Jury Konkursu na projekt wystawy do Pawilonu Polskiego na 54. Biennale Sztuki w Wenecji wybrało projekt izraelskiej artystki Yael Bartany …And Europe Will Be Stunned / …i zadziwi się Europa. Kuratorami projektu są Sebastian Cichocki i Galit Eilat. W pawilonie Polonia zostanie pokazana trylogia, z której dotychczas powstały filmy Mary koszmary w 2007 oraz Mur i wieża w 2009 roku. Zamknięciem cyklu będzie nowy film artystki zatytułowany … i zadziwi się Europa. Jego premiera odbędzie się na 54. Biennale Sztuki w Wenecji.

Izraelska artystka realizuje swój projekt od kilku lat w Polsce, w dialogu oraz we współpracy z polskimi instytucjami i aktywistami. Trylogia Bartany przekracza jednak format sztuki narodowej. Projekt pobudza polityczną wyobraźnię, konfrontując nas z tym, co niemożliwe – alternatywną wersją historii i nierealnymi projektami politycznymi. Filmy otwierają wielowątkową dyskusję o syjonizmie, polskim antysemityzmie, izraelskim kolonializmie i stojących za nimi mitach i fantazmatach.

17 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zaakceptował wynik konkursu.

Dodaj komentarz