• 2011-01-03

Chango Spasiuk – wirtuoz akordeonu z Buenos Aires we Wrocławiu

17 kwietnia 2011 roku o godzinie 19.00 we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi Chango Spasiuk – jeden z najważniejszych przedstawicieli nowej argentyńskiej muzyki folkowej. Podstawą jego twórczości jest chamamé, tradycyjna muzyka jego ojczyzny, północno-argentyńskiego regionu Misiones.

Chango Spasiuk

Chango Spasiuk

Chamamé istnieje już od ponad 200 lat. Jest to dzika, zmienna i archaiczna forma tradycyjnej muzyki, produkt wielonarodowej i wielorasowej mieszanki jaką stanowi ludność tego tropikalnego regionu, leżącego przy granicy z Brazylią.

Oprócz rdzennych mieszkańców Guaraní i potomków afrykańskich niewolników tamtejszą społeczność tworzą także Niemcy, Szwajcarzy, Polacy, Rosjanie i Ukraińcy, którzy w XIX i XX wieku przywędrowali na te urodzajne ziemie, położone między rzekami Paraná i Uruguai. W ich skromnych bagażach znajdował się często akordeon, skrzypce lub gitara. Ich melodie i tańce wymieszały się z harmonijnymi melodiami Indian i z afrykańskim taktem na sześć ósmych. Wkrótce chamamé należało już do dnia codziennego. Komponujemy chamamé tak jakby to był rytm brazylijski – radośnie, tanecznie i jednocześnie z nutą nadającą się do bardziej intymnych momentów życia.

Częścią tej nieporównywalnej mieszanki kulturowych odrębności byli i są także ukraińscy przodkowie Chango Spasiuka. Zapalonemu akordeoniście i kompozytorowi Chango Spasiukowi udało się przekształcić chamamé – do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński – w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Jego wpływ na chamamé jest porównywalny z wpływem jego krajana – Astora Piazzolli, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi i dzięki temu na nowo je ożywił. Przy tworzeniu swojej muzyki Spasiuk bardzo lubi eksperymentować: ludowe polki, mocne ranchera, wesołe schotis i szybkie rasguidos dobles.

Ludzie z Europy kojarzą Argentynę z tangiem. Niewielu jednak wie, że tango słucha się jedynie w Buenos Aires, w pozostałej części Argentyny ludzi poruszają przeważnie dwa rodzaje muzyki folkowej: chamamé i chacarera – to jest muzyka, jaką często śpiewa Mercedes Sosa.

Z dziełami Chango nierozłącznie powiązane są wspomnienia o uroczystościach i ludowych polkach, w których bierze udział cała rodzina i które są tak typowe dla prowincji Misiones. Dlatego właśnie ludowy chamamé ujawnia największą interpretacyjną i kreacyjną wirtuozerię Spasiuka. Mistrz chamamé komponował muzykę filmową, grał z kolegami z obszarów rocka, jazzu, folku i klasyki – gra zarówno z tradycyjnie zakorzenionymi jak i z najbardziej awangardowymi przedstawicielami najróżniejszych scen muzycznych.

Mimo młodego wieku Chango ma już za sobą ponad 20-letnią karierę. Zaczynał na lokalnych festiwalach tanecznych, teraz koncertuje z powodzeniem na całym świecie. Mimo wielu zmian, jakie dokonały się w tych latach w jego muzyce, pozostała ona nadal wierna swoim korzeniom: czerwonoziemistej krainie na północnym wschodzie Argentyny.

W Polsce Chango Spasiuk wystąpi z zespołem w składzie:

  • Chango Spasiuk: akordeon
  • Sebastian Villalba: gitara, śpiew
  • Victor Renaudeau : skrzypce
  • Benjamin Villalba – gitara, inst. perkusyjne

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu
CHANGO SPASIUK
17.04.11 godz.19.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 80 zł – I miejsca, 60 zł – II miejsca, 40 zł – stojące

Dodaj komentarz