• 2010-12-31

Wesele Wajdy w wersji cyfrowej 11 stycznia w Krakowie

11 stycznia 2011 roku o godzinie 19.00 po 38 latach od premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, będzie można zobaczyć zrekonstruowane cyfrowo Wesele w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wieczór uświetni obecność reżysera oraz aktorów grających w filmie.

Kadr z Wesela Andrzeja Wajdy

Kadr z Wesela Andrzeja Wajdy

Wesele zrekonstruowano cyfrowo w ramach projektu KinoRP, którego celem jest ochrona wybitnych polskich filmów przed zniszczeniem. Dotychczas w ramach projektu KinoRP zrekonstruowano 20 tytułów. Kolejnych dziesięć jest w trakcie przygotowania. W najbliższych trzech latach twórcy projektu planują stworzyć pakiet zawierający 90 zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina.

Po cyfrowej rekonstrukcji, mimo blisko 40 lat jakie minęły od premiery Wesela, paleta barw znakomitych zdjęć Witolda Sobocińskiego, który osobiście sprawował nadzór artystyczny nad rekonstrukcją obrazu, jest większa niż na najwyższej jakości kopiach światłoczułych. Komputerowa remasteryzacja przydała też głębi oprawie dźwiękowej filmu, obejmującej dialogi, efekty akustyczne i muzykę Stanisława Radwana.

Istotą jest wydobycie przy wykorzystaniu nowoczesnych technik pierwotnej jakości materiału filmowego, która z powodu upływu czasu lub zniszczenia mechanicznego uległa zatraceniu. Proces rekonstrukcji umożliwia naprawę zarówno obrazu (każdy zeskanowany kadr może zostać poprawiony) jak i dźwięku, tak aby osiągnąć ich najwyższą jakość. Premiera filmu w wersji cyfrowej odbyła się kilkanaście dni temu – 13 grudnia – w warszawskim kinie Kultura. A już w połowie przyszłego roku do sprzedaży trafi DVD ze zrekonstruowanym cyfrowo filmem.

Wesele Andrzeja Wajdy
11 stycznia 2011 roku, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz