• 2010-12-31

Koncert Noworoczny dla Sądeczan

15 stycznia 2011 roku  o godzinie 17.00 Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na XVIII Koncert Noworoczny. Wystąpią: Aleksandra Chacińska, Natalia Zabrzeska-Nieć, Paweł Skałuba oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyr. Stanisława Strączka i Leszka Mieczkowskiego

ALEKSANDRA CHACIŃSKA – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos. Sztukę wokalną doskonali pod kierunkiem prof. Teresy Żylis-Gary oraz prof. Jagny Sokorskiej-Kwika. Debiutowała rolą Hrabiny w Weselu Figara W. A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi. Finalistka międzynarodowych konkursów wokalnych m.in.: Flaviano Labo w Piacenzie, Riccardo Zandonai w Riva del Garda, Ottavio Ziino w Rzymie (Włochy), VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie.

Jest laureatką nagrody specjalnej II Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie (2006), Grand Prix oraz nagrody specjalnej XI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Bilbao (Hiszpania, 2006), drugiej nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Manuela Ausensi w Barcelonie (Hiszpania, 2009). Związana z Ośrodkiem Pracy Twórczej w Radziejowicach. Prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą. Współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz czołowymi teatrami w Polsce i Europie. Wykonaniem partii Magdaleny w operze Andrea Chénier U. Giordano zadebiutowała w Teatrze Operowym w Innsbrucku (Austria).

NATALIA ZABRZESKA-NIEĆ – sopran

Absolwentka Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu – klasa śpiewu solowego Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul oraz studiów pierwszego stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Michaliny Growiec. Obecnie jest studentką trzeciego roku Akademii Muzycznej w Katowicach (studia uzupełniające drugiego stopnia).

Uczestniczka wielu konkursów wokalnych m.in. Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach – Nagroda Specjalna za wyróżniające wykonanie utworu Różyckiego oraz Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Słowiańskiej w Katowicach (2006) – wyróżnienie. Od 2006 jest solistką Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Współpracuje również z Sądecką Orkiestrą Symfoniczną i Chórem im. Jana Pawła II w Nowym Sączu.

PAWEŁ SKAŁUBA – tenor

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Piotra Kusiewicza (1996). Debiutował w Państwowej Operze Bałtyckiej partią Ernesta w operze Don Pasquale Gaetano Donizettiego (1996). Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych m.in.: finalista – jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik – I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu (1993), III nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995), I nagrody na IV Międzynarodowym Turnieju Tenorów w Szczecinie (2002). Gościł na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i całej Europie, Kanadzie i USA.

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993). Został także stypendystą firmy YAMAHA (1995). Wziął udział w światowej prapremierze opery Ça Ira Rogera Watersa (2006). Jeden z Trzech Polskich Tenorów. Aktualnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Brał udział w nagraniach płytowych m.in.: Zemsty Nietoperza Johanna Straussa, Kanonów Stanisława Moniuszki, Małej mszy uroczystej Gioacchino Rossiniego. W 2006 roku ukazała się solowa płyta artysty – Polish Songs, która entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i słuchaczy otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2006.

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA STRAŻY GRANICZNEJ w Nowym Sączu

Historia Orkiestry sięga roku 1956 i jest ściśle związana z dziejami Karpackiej Brygady WOP. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. Repertuar obejmuje niemal wszystkie rodzaje muzyki. Orkiestra prezentowała się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr wojskowych m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Czechach, Francji, Holandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Zespół dokonał wielu nagrań płyt CD z repertuarem muzyki klasycznej, regionalnej i rozrywkowej. Za swoją działalność artystyczną orkiestra uhonorowana została licznymi nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi.

Stanisław STRĄCZEK

Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał tytuł doktora sztuki (2000). Jest autorem licznych instrumentacji i aranżacji na orkiestry symfoniczne i dęte oraz opracowań na zespoły chóralne. Za swoje wybitne zasługi w dziedzinie rozwoju kultury muzycznej został wyróżniony wieloma odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Straży Granicznej, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaką Ministra Kultury i Sztuki – Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Medalem za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Ziemi Łąckiej, Honorowy Obywatel Gminy Ochotnica Dolna, Złote i Srebrne Jabłko za Zasługi dla Powiatu Nowosądeckiego. Nominowany do tytułu Sądeczanina Roku 2004. Uzyskał tytuł Małopolanina Roku 2005.

Leszek MIECZKOWSKI

Zastępca Naczelnika Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Absolwent Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku (1995) oraz Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Ukończył Studium Oficerskie przy WSO Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2001). Solista Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie (1995-2001). Od 2003 jest dyrygentem Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej. Ma na swoim koncie nagrania wielu płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów muzyki klasycznej, ludowej i rozrywkowej na orkiestry dęte i symfoniczne.

XVIII Koncert Noworoczny
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
15 stycznia 2011 roku  o godzinie 17.00

Dodaj komentarz