• 2010-12-30

Panel dyskusyjny Historia polityczna czy polityka historyczna?

12 stycznia 2011 roku o godz. 19.00 w kawiarni Teatru Studio w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę.

Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę - plakat

Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę - plakat

Inicjatywa sprowokowana została przez spektakl Mała Narracja (reż. Wojciech Ziemilski) prezentowany w Teatrze Studio. Dyskusja składać się będzie z 2 bloków tematycznych. Pierwszy będzie dotyczył kwestii polityczno- historycznych, tj. rozważań na temat najnowszej historii Polski, sposobu tworzenia jej przez historyków, także historyków Instytutu Pamięci Narodowej, problemu teczek, dostępu do nich. Konieczne jest zadanie pytania czy istnieje możliwość obrony i okoliczności łagodzące osób współpracujących ze Służbą Bezpieczeństwa, czy osoby te powinny zostać ujawnione, czy nie? Jeśli tak, to które, i dlaczego właśnie taki klucz upowszechniania powinien zostać przyjęty? Drugim blokiem będzie próba odniesienia poruszanego problemu do środowiska artystycznego, szczególnie środowiska teatru. Celem jest otrzymanie odpowiedzi na pytania o to, czy teatr może, czy powinien być zaangażowany w politykę, jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy teatr może demaskować rzeczywistość tworzoną przez politykę, jej manipulację? Czy może być głosem prawdy wobec polityki?

W dyskusji wezmą udział:

  • Ewa Dałkowska – Nowy Teatr w Warszawie
  • Ewa Wójciak – Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
  • dr Rafał Leśkiewicz – Instytut Pamięci Narodowej
  • dr Daniel Przastek – Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego
  • Paweł Sztarbowski – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
  • Dyskusję poprowadzi Rafał Kozerski – student V roku nauk politycznych UW.

Organizator: Koło Naukowe Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego Teatr i Polityka oraz Teatr Studio

12 stycznia 2011 roku, godz. 19.00
Kawiarnia Teatru Studio w Warszawie
Panel dyskusyjny Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę.

Dodaj komentarz