ZWIERZenia. Czułość istnienia – wystawa w Toruniu

Od 7 stycznia do 13 lutego 2011 roku w toruńskiej Galerii Wozownia będzie można oglądać wystawę Tomasza Rogalińskiego i Filipa Sadowskiego ZWIERZenia. Czułość istnienia.

 

Wystawa ZWIERZenia. Czułość istnienia

Wystawa ZWIERZenia. Czułość istnienia

 

Tym, co łączy prace Tomasza Rogalińskiego i filmy Filipa Sadowskiego, jest postać psa. Jest on głównym bohaterem, człowiek pojawia się jako dopowiedzenie, uzupełnienie, bohater drugoplanowy. Wszystkie kontemplują też w jakiś sposób zwyczajność psa, zwierzęcia samego w sobie, nie zaś jako symbolu czegoś, co ludzkie, nie jako nośnika ludzkich znaczeń i metafor. W tych pracach psy pojawiają się jako konkretne jednostki, jako osoby, ale także jako uniwersalne znaki „psowatości” i zwierzęcości w ogóle. Prace uwidaczniają sposób bycia psa w świecie, nie abstrahują przy tym od relacji zwierzęcia z człowiekiem, przywołują na różne sposoby ludzką obecność.

Dzieła Rogalińskiego i Sadowskiego łączy też rodzaj emocjonalnej atmosfery: zawierają dozę swoistej czułości, uczucia, które bardzo trudno oddać w sposób, który nie trąciłby banałem lub kiczem. Im się to udało! Jest to czułość, której towarzyszy poczucie śmierci i sytuacja zagrożenia cielesności, przy czym u każdego z artystów wszystkie one przybierają inny wyraz. Wszak rzeźba i wideo art to dwa zupełnie inne media sztuki. (tekst: Dorota Łagodzka)

Filip Sadowski, Klatka

Filip Sadowski, Klatka

Tomasz Rogaliński – ur. 1987, tworzy rzeźby, obiekty i instalacje rzeźbiarskie, mieszka i pracuje w Koszalinie.

Filip Sadowski – ur. 1983, tworzy filmy i kolaże, związany z warszawską galerią Kolonie, mieszka i pracuje w Warszawie.

ZWIERZenia. Czułość istnienia
Tomasz Rogaliński, Filip Sadowski
kuratorka: Dorota Łagodzka
Galeria Wozownia, ul. Ducha św. 6, Toruń
7 stycznia – 13 lutego 2011

Dodaj komentarz