Werdykt jury konkursu Wykluczone!.?

21 grudnia 2010 roku zebrało się Jury konkursu WYKLUCZONE!.?, obradujące w składzie: Zbigniew Belowski, Mariusz Jończy, Klara Kopcińska, Andrzej Mitan, Józef Żuk Piwkowski, Krzysztof Wojciechowski.

Wykluczone

Wykluczone

To była już 4. edycja konkursu Wykluczone!, którego tematem są to opuszczone, zaniedbane, wymarłe, zdewastowane, porzucone miejsca, domy, dworce, obiekty przemysłowe, stare kina, tereny i rzeczy. To wszystko, co straciło swoją społeczną funkcję i – albo zyska nową albo ulega degradacji.

Główne kategorie konkursu to fotografia, film i projekty. W tym roku organizatorzy chcą rozszerzyć kategorię inne. Dla podkreślenia tej nowej formuły do tytułu zostały dodane dwa znaki interpunkcyjne – . i ? – kropkę i znak zapytania: Wykluczone!.?

Jury postanowiło nagrodzić następujących artystów:

Grand Prix otrzymała Paulina Braun (Foksal 13, 14) – za (zrealizowany i zdokumentowany filmowo) projekt budzący odpowiedzialność za najbliższe otoczenie i żyjących w nim ludzi, uwrażliwianie społeczne, wykazanie, że przy zerowym nakładzie kosztów i odrobinie dobrej woli możemy wnieść nieco optymizmu w życie ludzi, którym jest trudniej niż nam.

4 równorzędne nagrody otrzymali:

  • Janusz Łukowicz (Loft) – za częściowo zrealizowany i możliwy do dalszej realizacji (a wręcz do multiplikacji!) radosny i bezpretensjonalny mikroprojekt adaptacji jednoosobowego bunkra
  • Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach (Uroczysko) – za realizację akcji artystycznej – efemerycznego pomnika, opowieści o historii w sposób daleki od banału i pompatyczności, wzruszający i w ludzkiej skali
  • Wojciech Morawski (wo – 1,2,3,4) – za nawiązujące do awangardowej tradycji i zgodne z trendem hand-made oraz ekologiczne opakowania płyt do komponowanej przez siebie muzyki, efektownie zaprezentowane na blogu i stronach społecznościowych
  • Paweł Chmielewski (Domki – interior tuż obok) (seria zdjęć) – za odkrycie zupełnie nowego wykluczonego tematu: domków na terenie ogródków działkowych – poza czasem i przestrzenią

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić szereg prac:

  • Grażyna Grasa Nowacka (Strażnicy podziemnego świata) – Za konsekwentną realizację dokumentacji włazów, dekli, kratek kanalizacyjnych itp. – dla niektórych niewidzialnego detalu codziennego życia
  • Kasia Śmigielska, Studnie – za spójny, interesujący cykl zdjęć przestawiający podwórka studnie i klatki schodowe
  • Wiktor Bednarczuk, bez tytułu – za cykl fotografii z anegdotą i pokazanie znikających z pejzażu starych kapliczek w sposób niesentymentalny
  • Natalia Karasińska,Zapomniany Wrocław – za minimalistyczny projekt artystycznej interwencji w opuszczoną wrocławską dzielnicę
  • Artur Królewicz, Świetlica podwórkowa na Kamiennej w Łodzi – za skierowany do dzieci i młodzieży, przemyślany projekt rewitalizacji zdewastowanej przestrzeni w tzw. trudnej łódzkiej dzielnicy
  • Wiktor T. Nowotka i Zygmunt Użdalewicz, Nadwiślański szlak rowerowy – za znakomicie zdokumentowany projekt ścieżki rowerowej nad Wisłą w Warszawie
  • Monika Dorożyńska, Aktywności zimowe i Haft miejski – za połączenie oldskulowości i nowoczesności i kreatywne podejście do wielu materii

Ponadto Jury uznało za interesujące prace następujących autorów:

Ada Biedka, Jerzy Chaba, Marek Czorniej, Ewa Doroszenko, Arkadiusz Grzyb, Filip Ignatowicz, Joanna Karbowiak, Krystian Kasperowicz, Bartłomiej Kudowicz, Kinga Kulon, Thuy Duong Le, Artur Pachałko, Mikołaj Rejs, Wojtek Romański, Marcus Schwier, Piotr Skorus, Kuba Słomkowski, Mariusz Sołtysik, Rafał Sosnowski, Marek Stańczyk, Wojciech Wagner, Justyna Zając.

Wręczenie nagród odbędzie się 30 grudnia 2010 o godzinie 16:00 w kawiarni-księgarni Czuły Barbarzyńca w Warszawie, ul. Dobra 31, róg Zajęczej (Powiśle, przy wjeździe na Most Świętokrzyski).

Organizatorem konkursu i projektu Wykluczone!.? jest Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Kuratorzy: Klara Kopcińska i Józef Żuk Piwkowski

Dodaj komentarz